Ortada cilt bakımı konusunda çok fazla yanlış bilgi var. Cilt bakımı gerçekten çok zor bir konu ve tüm cilt tiplerine karşı farklılık gösterebiliyor. Bununla birlikte tüm cilt tipleri için geçerli olan bazı durumlar var. Söyleyeceğim şeyler belki de yaptığınız yanlışları fark etmenize yardımcı olabilir.

  1. Cilt temizliğini çok iyi şekilde yapmak için sıcak su kullanmanız gerekmez: Aslında sıcak su hassas ciltli kişilerde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Normal cilde sahip olanlarda ise cildin daha kuru bir görünüme sahip olmasına neden olur. Pul pul dökülmeden akneye kadar her türlü soruna karşı duyarlı bir hale gelebilir cildiniz. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın, göreceksiniz sıcak suyun verdiği rahatsızlığı yaşamadan daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Bu durum vücudunuzun geri kalanı içinde geçerli.
  2. Yağ cildiniz için kötü bir şey değil: Birçok bitkisel yağ cildinizi nemlendirmek için faydalı yağ asitleri içermektedir. Bazılarımız bu tür uygulamaları artık yok saymaktadır ancak eskilerin gerçekten de bir bildiği varmış. Yüzünüze Hindistan cevizi yağını uygulayabilirsiniz ya da duştan sonra nemlendirmede kullanabilirsiniz. Susam yağı ve zeytin yağıda aynı etkiyi gösteren yağlar arasındadır. Kokularına göre tercihinizi yapabilirsiniz.
  3. Cildiniz için önemli olan üzerine sürdüğünüzden çok ne yediğinizdir: Bir sürü taze meyve ve sebze, bol miktarda su içeren dengeli bir beslenme ile cildiniz pahalı kozmetik ürünlerinin sunduğundan daha fazla parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.
  4. Çikolata sivilceye neden olmaz: Çikolata yemeyi akne oluşumuyla bağdaştıran herhangi bir çalışma olmamıştır ancak yüksek glisemik endeksi olan gıdalar akne oluşumunu tetikleyebilir.