Mutlu Eden Sakinleştirici Bitkiler

Kadınların özellikle regl döneminde fazlaca stresli olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Regl dönemindeki kadınlar genellikle bazı özel çayları tüketerek sakinleşirler. Buradan yola çıkarak bitkilerin sakinleştirici gücü olduğunu ve özellikle uyku sorununa, stresin giderilmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer siz de iş hayatınızda, aşk hayatınızda, okulda veya günlük hayatımızda olumsuz şeyler yaşıyorsanız ve biraz olsun sakinleşmeye ihtiyacınız var ise bu bitkileri kullanarak kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Serotonin yani mutluluk hormonunun salgılanmasına bir nebze olsun yardımcı olabilirsiniz. Yazımızda sizi mutlu eden bitkileri paylaştık keyifli okumalar..

Uzun zamandır uyku sorunu çekiyorsanız yatağa yattığınızda başınıza ağrılar giriyor ise veya migreniniz tetikleniyorsa o halde lavantanın mucizevi etkisi ile henüz tanışmadınız demektir! Lavanta kokusu ile uykuya dalmanıza yardımcı olacak, içildiğinde sizi sakinleştirecek çok özel bir bitkidir. Gece yastığınıza bir miktar lavanta yağı damlattığınızda hem baş ağrılarınız geçecek hem de uykuya çok daha çabuk kalacaksınız.. Eğer lavanta yağını el bileğinize uygulayıp biraz ısı ile yayılmasını sağlarsanız aromaterapik bir deneyim olarak el bileklerinizden yayılan mutluluk hissini hemen hissedeceksiniz. Lavantanın çayı da oldukça sakinleştiricidir. Bir miktar sıcak suyun içerisine taze lavanta yapraklarını atarak şekersiz veya içerisinde bal koyarak tüketebilirsiniz. Özellikle yatmadan önce tüketeceğiniz bu bitki uykuya çok daha rahat dalmanızı sağlarken sağlıklı bir uyku deneyimi yaşamanıza ve ertesi sabah sorunsuz bir şekilde uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Kas Ağrılarına ve Spazmlara Melissa Çayı

Kas ağrılarından, gerginliklerden oluşan eklem ağrılarını geçirmenin en güzel yolu ise Melisa çayı! Melisa çayı özellikle regl dönemindeki kadınların tercih ettiği, bir anda sakinleştiren ve huzur veren bir bitkidir. Melisa çayını tüketmenin en güzel yollarından biri de içerisinde bal karıştırarak tüketmektir. Melisa çayının sakinleştirici etkisi ile birlikte eklem ağrılarınız rahatlayacak, kaslarınız gevşeyerek ve özellikle bel omurga kasık bölgesinde oluşan kramplarınız minimuma inecektir.

Mutluluk yani serotonin hormonu salgılanmasındaki en önemli vitaminlerden biri de B ve C vitaminleridir. Bu tarz vitaminler özellikle bulgur, kuru baklagillerde mevcuttur. Meyve olarak kısaca E vitamini, limon, çilek gibi gıdalardan alabilirsiniz. düzenli olarak bu besinleri tükettiğiNizde ve vitamin değerlerinizi dengeli bir şekilde tuttuğunuzda çok daha sağlıklı mutlu bir insan haline dönüştüğünüzü göreceksiniz. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde depresyon belirtilerini çok sık yaşamaya başlarsınız. Uykusuzluk, eklem ağrıları, geçmeyen baş ağrıları ve sürekli mutsuzluk birbirini takip eder.. Bu yüzden vitamin değerleriniz ile depresyonun yakından bir ilişkisi vardır. B12 vitamini eksikliği olup olmadığına dikkat ettiğinizde bu durumun yavaş yavaş düzene girdiğini fark edeceksiniz.