Nasıl Blog Yazılır?

Günümüzde blog yazmak ve blogger kelimelerini sık sık duyuyor olabilirsiniz. Çünkü teknoloji altın çağını yaşıyor. Birçok kişinin hem kişisel hem de kurumsal blogları bulunuyor. Peki neden blog kullanmak bu kadar revaçta? İnsanların televizyonu, radyoyu ve özellikle istedikleri içeriklere hızlı erişemeyeceği teknolojik aletleri kullanmayı bırakması ve azaltması sonucu kişisel olarak kullandıkları telefonlar, akıllı cihazlar ön plana çıkıyor.. Bu yüzden insanlar okumak istedikleri yazıları okuyor, görmek istedikleri içerikleri kendileri belirliyorlar..Televizyonda reklam izleme dönemi bile geride kaldı. İnsanlar o an ne izlemek, ne okumak istiyorsa onu yapmayı tercih ediyor.. Bu yüzden gerek kişisel bloglar gerekse kurumsal bloglar revaçta. Siz de bir blog yazarı olmak istiyorsanız nasıl blog yazısı yazılır, nasıl blog açılır? konumuzu okuyabilirsiniz, keyifli okumalar..

Bir blog açmanın ilk yolu elbette gönülden yazmayı istemektir.. Eğer siz yazmayı istiyorsanız ve bunu teknolojik bir ortamda yazıya dökmek istiyorsanız ilk olarak domain yani alan adını almanız gerekiyor..

  • Blogunuzun ismi ne olacak?
  • Sizi hangi kelimeler, hangi cümleler anlatıyor?

Önce bunlar üzerinde kafa yorun.. Ardından blog yazmak istediğiniz konuyla ilgili orijinal bir fikir belirledikten sonra alan adınızı alabilirsiniz. Ama adınız başka kişiler tarafından alındıysa aynı alan adını alamazsınız. Bu yüzden alan adınız tek ve biricik olmalıdır. Yani sosyal medya üzerinde her alan adından 1 tane vardır. Bu yüzden hem kendi yazılarınızın tarzını hem de sizi yansıtacak bir alan adı düşünerek işe başlayabilirsiniz..

Alan adı üzerinde neden bu kadar fazla düşünmelisiniz? Çünkü bu saatten sonra sizin yazılarınızı okumak için blogunuza gelecek insanlar sizin blogunuzun ismiyle yazılarınızı bağdaştırmadığı takdirde özgünlüğünüz ve kaliteniz daha düşük gözükecektir. Ardından alan adını aldıktan sonra blogunuz için bir tema seçmeye başlayabilirsiniz.. İster ücretsiz temalar isterseniz el ile kodlanmış özel temaları tecih edebilirsiniz.. Temanızı satın aldıktan ve sitenize kurduktan sonra ise kullanıcı panelinden admin isminizi ve şifrenizi belirleyerek ilk blog yazınızı yazabilirsiniz. Blog yazısı yazarken dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde;

Giriş kısmında olayı özetleyecek anahtar kelimelerin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Gelişme kısmında tıpkı bir makale yazıyormuşcasına tanıttığınız ürünü, anlattığınız konuyu ön plana çıkartın. Sonuç kısmında ise yazınızı sonlandırarak takipçilerinizin tekrar blogunuza gelmesi için gerekli linkleri bırakabilirsiniz..

Blog yazınızı yazdıktan ve anahtar kelimelerinizi kutucuğa girdikten sonra isterseniz hemen yayınlayabilir, isterseniz daha sonra yayınlanması için kodlayabilirsiniz.. Yazılarınızın özgünlüğüne ve yazı girme aralığınıza, düzeninize bağlı olarak Google size kendi indeksi içerisinde bir yer verecek ve yazılarınız Google sayfasında yer almaya başlayacak. Tebrikler artık bir Blogger’sınız!