Ödem vücutta biriken toksin maddelerin fazla olmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da vücutta şişliğe neden olur. Oldukça rahatsız edici bir durumdur, özellikle sıvı tüketimine daha çok ihtiyaç duyduğumuz yaz günlerinde vücudumuzda daha fazla ödem birikir, bunu stres, düzensiz beslenme ve fazla tuz tüketimi de tetikler. İşte size ödem atmanızı sağlayacak birbirinden kolay ama etkili içecek tarifleri;

Maydanoz suyu

Özellikle idrar yolları enfeksiyonları böbrek iltihaplanmaları gibi ciddi sorunlar üzerinde bile oldukça etkili olan bir bitkidir maydanoz. Suyunun içilmesi hem vücutta bulunan şişkinliği ve ödemi azaltır hem de sıcak suyun içine atılıp kaynatılıp tketildiğinde rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Mısır püskülü

Bu tarif şiddetli adet ağrıları geçiren kadınların da yüzünü güldürecek. Mısır püskülünü bir tencereye koyup iyice kaynatın ardından haftada iki üç kez çay gibi tüketin. Mısır püskülü vücutta bulunan toksin maddeleri idrar yoluyla atılmasına büyük oranda fayda sağlar idrar yolunu hareketlendirerek iltihap ve tıkanıklık sorunlarını da ortadan kaldırır. Adet ağrılarının en büyük sebeplerinden biri de tıkanıklık sorunudur mısır püskülü ile damarlar açılarak kan akışı hızlanır ve bu şekilde ödem de atılmış olur.

Rezene çayı

Strese ve kötü beslenmeye bağlı olarak gelişen şişkinlik yorgunluk huzursuzluk sorunlarından rezene çayı ilaç gibi gelecektir. Rezene geçmişten günümüze kullanılan şifalı bir sakinleştirici bitkidir, aynı zamanda idrar söktürmeye de yardımcıdır. Toksinlerin ve zararlı maddelerin idrar yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olurken sizi de sakinleştirecek bir güce sahiptir, kolay uyumanızı da sağlar.