Herhangi bir tartışmada ağzınızdan çıkanı kulağınız duymuyorsa, çevrenize fazla zarar vermeye başladıysanız ve aslında hiç söylemememiz gereken sözleri sarf ediyorsanız öfke kontrol sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Günümüzde yetişkin bireylerin çoğu hem günlük hayatın stresinden hem iş stresinden dolayı fazlaca negatif yüklü olabiliyorlar. Bunun sonucunda da en ufak bir tartışmada kendilerini kontrol edemeyip aslında hiç istemedikleri sonuçlar doğurabiliyorlar. İşte öfke kontrolünü dizginlemeniz için basit ama etkili bir kaç ipucu;

Tartışmalarda Söylemek İstediklerinize Odaklanın

Herhangi bir tartışma anında karşınızdaki insan ne kadar öfkeli ve sinirli bir şekilde tartışmayı sürdürüyor olursa olsun sizin odaklanmanız gereken ilk şey aslında karşınızdaki insana ne anlatmak istediğiniz. Onun öfkesine kapılıp siz de öfkelenirseniz tartışma daha da hararetli bir hal alacağından kendinizi tutmanız ve dizginlemeniniz daha zor olacaktır. Onun için siz mantıklı bir şekilde aslında karşı tarafa ne anlatmak istediğinize odaklanın. Böylece tane tane ve seçici kelimeler ile karşı tarafın öfkesinin de dinlemesine yardımcı olacaksınız. Böylece ortak noktayı bulabilirsiniz.

Birbirinize Konuşmak İçin Zaman Tanıyın

Tartıştığınız insanla aynı anda konuşmaya çalışırsanız ikiniz de öfkenize yenik düşebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için ilk olarak karşı tarafın konuşmasına fırsat tanıyın. Ardından kendi konuşmamız için ondan zaman isteyin. Böylece kargaşa yaşanmayacak ve siz de derdinizi rahat rahat anlatmış olacaksınız. Her iki insan da aynı anda konuştuğunda ister istemez kendini daha iyi ifade edebilmek için ses tonları yükselir ve tartışma daha da hararetli bir hal alabilir. Ama kişisel ayrılmış zamanlarda insanlar kendini daha iyi ifade edeceğinden öfke kontrolünüzü de daha kolay sağlamış olacaksınız.