Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler

Öksürük oldukça can sıkıcıdır.. Özellikle mevsim geçişlerinde çocuklar başta olmak üzere birçoğumuz da etkiliyor bu can sıkıcı durum. Bir kere öksürük başladı mı devamının gelmesine ve öksürüğün ağırlaşmasına oldukça sık rastlanır. Öksürüğe doğal yöntemler ile çözüm bulmak mümkün. İlaç kullanmadan evvel belki de bu doğal yöntemleri deneyerek öksürüğünüzü geçirmeyi deneyebilirsiniz. İşte geçmişten günümüze öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler;

Ihlamur Bal Yöntemi

Ihlamur yapraklarının ve ıhlamur çiçeğinin ferahlatıcı etkisini mutlaka duymuşsunuzdur.Gerek ağız ve boğaz sağlığı, gerek boğazın yumuşaması, gerekse midenin rahatlaması için çoğu zaman Ihlamur tercih edilen bir içecektir. Ihlamur demlemek için bir miktar kaynar suyun içerisine Ihlamur yapraklarını ve ıhlamur çiçeklerini ekleyin. yaklaşık 3 ile 5 dakika bekledikten sonra süzerek suyunu bir bardağa boşaltın. Sıvı bir bal ile karıştırarak sıcak sıcak tüketin. Ihlamur ve bal boğazınızın yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda midenizin rahatlamasını da sağlayacaktır. Ayrıca Ihlamuru uykudan hemen önce tüketerek daha ferah daha rahat bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz. Ihlamuru su ile kaynatmak yerine direk sıcak suyun içine atarak demlemek acı olmasını önleyecektir.

Zencefil Bal Yöntemi

Yoğun öksürük problemleri yaşayanların doğal çözümü zencefil bal karışımında saklı! Boğazda yoğun bir kaşınma, bununla birlikte ciddi bir öksürük problemleri var ise belki Ihlamur bal ve hafif gelebilir, zencefil bal karışımını deneyebilirsiniz. Bu karışım hem sindirim sistemimizin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur hem hastalığınızın daha çabuk geçmesini sağlar. Hem de boğazlarındaki kaşıntının hafiflemesine yardımcı olarak öksürük problemlerin azalmasını sağlar. Zencefil ve bal karışımını 1 tatlı kaşığı yutarak boğazlarındaki kaşıntının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ekmek İçi Yöntemi

Eğer boğazında gıcık olduysa ve boğazınızı adeta çubuk ile taşımak istiyorsanız, boğazımızdaki kaşıntı bir türlü geçmiyor size asla aklınıza gelmeyecek farklı bir yöntem önerelim. Ekmeğin içini yiyerek kaşıntı ve gıcığı önleyebilirsiniz. Ekmeğin içini çiğnedikten sonra yutarken boğazımızdaki kaşıntının azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca boğazınızda ufak herhangi bir  yiyecek kalıntısı kaldığında da yine ekmek içini yiyerek bu kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.