Omega 3 İçeren Balıklar Hangileridir?

 

Omega 3 biz insanlar için en önemli aktivasyon kaynaklarından biridir. Sağlık yetişkinler günde en az 500 miligram Omega 3 almalıdır. Omega 3 yağ asitleri hem beyne hem vücuda oldukça etkilidir. Özellikle yüksek kolesterol ve kalp rahatsızlıklarında Omega 3 kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca Omega 3 eksikliğinde yetişkin bireylerde ciddi anlamda depresyona yakalanma riski bulunurken aynı zamanda halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk ve saç dökülmesi gibi problemler de birbirini takip eder. Omega 3 hem haplar yardımıyla hem de doğal balıklar yardımı ile alınabilir. Peki Omega 3 en fazla hangi balıklarda bulunmaktadır? Gelin bunlara göz atalım, keyifli okumalar.

Omega 3 içeren balıklar

Uskumru balığı

Uskumru balığı balıkların içerisindeki en yağlı balık çeşitlerinden biridir. Omega 3 de zaten bir yağ çeşididir. Uskumru gibi küçük balıklar oldukça yüksek oranda yağ içerdiğinden dolayı Omega 3 içermektedir. Besin maddeleri açısından çok zengin olan uskumru balığı günlük ihtiyaç duyulan B12 vitaminini ve Omega 3 vitaminini karşılar. Yüksek oranda Omega 3 içeren uskumru balığı hem çok lezzetli hem de sunumu oldukça kolay bir balıktır.

Somon balığı

Somon balığı belki de balıklar arasına lezzeti en çok sevilen en çok tercih edilen ve diğer soslar ile aperatif salatalar ile en çok uyum sağlayan balık çeşitlerinden biridir. Somon balığı da Omega 3 açısından oldukça yüksektir. İçerdiği Omega 3 miktarı en yoğun olan balık çeşitlerinden biridir. Ayrıca yüksek kalitede protein ve magnezyum içermektedir. Ayrıca B vitamini çeşitleri de yüksek oranda somon balığının içerisinde bulunmaktadır. Düzenli olarak Omega 3 içeren balıkları tüketmek sizi hap alma ihtiyacınızdan kurtaracaktır. Ayrıca somon balığı Omega 3 içeriği bakımından fileto olarak da en zengin balıklardan biridir.

 

İstiridye

Sadece balık çeşitlerinde değil deniz ürünü çeşitlerinde de Omega 3 bulunmaktadır. Bunlardan biri de kabuklu bir deniz ürünü olan istiridyedir. İstiridye en besleyici Omega 3 bakımından en zengin içeriğe sahip kabuklu deniz ürünlerinden biridir. Ayrıca içerisinde çok yüksek miktarda çinko içermesiylede çinko ihtiyacının %500’ünü karşılamaktadır. İstiridyeler hem lezzetli hem iştah açıcı hem de sunumu kolay yemeklerdir. Bu yüzden eğer günde 6-7 adet istiridye yerseniz hem Omega 3 ihtiyacınızı hem de diğer besin ihtiyaçlarınızı yüksek ölçüde karşılayabilirsiniz. Görmüş olduğunuz gibi Omega 3 birçok balık ve kabuklu deniz hayvanı içerisinde bulunuyor. Son olarak hamside de yüksek oranda omega-3 bulunmaktadır. Hem kızartması hem buğulaması yapılarak tüketilen hamside bir diğer Omega 3 kaynağı seçeneği.