Günümüzde artık biz mağazaların ayağına gitmiyoruz, onlar bizim ayağımıza geliyorlar! Öyle ki birçok ihtiyacımızı Online olarak alıyoruz, kozmetikten giyinme, parfümden ev eşyasına online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bize sunulan bu kolaylıklardan faydalanırken dolandırılmamak ve zor duruma düşmemek için dikkat etmeniz gerekenler;

Yapılacak en basit ve ilk iş alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir olup olmadığını kontrol etmek. Sitenin adını internette yazdığınızda zaten birçok kullanıcı yorumları ile az çok fikir sahibi olacaksınız. Eğer toplu dükkanların olduğu bir siteden alışveriş yapıyorsanız o zaman da satıcının puanlamasına bakmalısınız. Kaç tane satış yapmış? Kaç insan memnun kalmış ve ne kadar puan vermiş? Bunlar çok önemli detaylar. Örneğin satıcı tek yıldız ise veya hiç yıldız alamamış ise altındaki yorumlar da olumsuz ise bu satıcıdan alışveriş yapmamalısınız.

Online alışveriş yaparken bir diğer dikkat edilecek şey ise kargo takip süreci. Ürününüzün hangi kargoya verildiği, kargo takip numarası, hangi günler arasında teslim edileceği gibi bilgileri mutlaka bir yere kaydedin. Böyle bilgiler vermeyen sitelerden asla alışveriş yapmayın.

Alışverişi online yaptığınız için büyük ihtimalle ya telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan yapıyor olmalısınız. Peki bilgisayar ve telefonunuz güvenli mi? Bir virüs yazılımı olup olmadığını denetleyecek özel programlar indirebilirsiniz. Unutmayın kredi kartı şifresi ve özel bilgileriniz herkes tarafından görülebilir bir hal alabilir. Son olarak dikkat edilmesi gereken ve göz ardı edilmemesi gereken en önemli şeylerden biri de alacağınız ürünün bilgilerinde, içeriğinde detayların okunabilir bir şekilde yazılıyor olmasıdır. Eğer okuyamadığınız çok küçük yazılar var ise o üründen vazgeçebilirsiniz, çünkü büyük ihtimalle okumanızı istemedikleri bir ayrıntı yer alıyor olabilir.