Şimdiye kadar panik atak geçirmiş olanlarınız varsa ne kadar zor bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Kalbiniz daha hızlı atmaya başlıyor, nefes almakta güçlük çekiyorsunuz, başınız dönmeye başlıyor avuçlarınız terliyor. Tanıdık geliyor değil mi size. Yıllardır bu durumla başa çıkmaya çalışan insanlar için bazı ufak ipuçları vermek istiyorum.

Bu durumu sihirli değnek değmiş gibi aniden düzeltmenin bir yolu yoktur. Ayrıca bu durumu düzeltmek için söyleyeceğim ipuçları sizin hayatınızı yaşamaktan alıkoymayacaktır. Daha sonraki yaşayacağınız panik atakların daha dayanılabilir olmasını sağlayacaktır. Endişeli olduğunuz zamanlarda yapmanız gereken ipuçlarını sizler için derledik.

  1. Panik Atakla Savaşmayın

O anki duygularınızın gerçekliğine inanarak bunların ortaya çıkmasını engellemeye çalışmayın. Panik ataklara baktığımızda terleyen ellerle, boğaz kuruluğuyla ve bağırsağınızda artan panik duygusuyla kavga edemezsiniz. Bununla birlikte kendinize yapabileceğiniz en iyi şey “ Tamam bu semptomları yaşıyorum, ancak iyi olacağım” diyebilirsiniz.

  1. Kafein ve Alkol Alımını Azaltın

Yoğun alkol alımının olduğu bir gecenin ertesinde kendinizi yorgun ve bitkin halde bulabilirsiniz. Alkol anksiyete ve panikle uğraşmak için güzel bir yok gibi görünse de stresle başa çıkma konusunda sizi uyuşturuyor. Benzer şekilde kafein alımını azaltmakta panik atakla savaşmada olumlu sonuçlar verecektir. Kafein alkol gibi uyuşturmak yerine tam tersi etkiye sahiptir. Kaygılarınızı ve duygularınızı yoğun yaşamanıza neden olacaktır.

  1. Kendinizi Yeni Şeyler Yapmaya Zorlamayın

Kendinize karşı nazik olun, her şeyi bir seferde yapmaya çalışmayın. Çarşaflarınızı temizleyin yada banyo yapın. O an canınız ne istiyorsa onu yapın. Kendinizi herhangi bir şey için zorlamayın.

  1. Panik Atakla Baş Etmenin Tek Boyutlu Bir Yolu Yoktur

Çevrenizdeki insanların panik atakla baş etmek için söylediği stratejilerin sizde de geçerli olması gerekmiyor. Endişelerinizle başa çıkmak için kendi uzun vadeli yolunuzu keşfedin. Daha sakin olmanızı sağlayacak bazı gıdalar ile kendinize yardımcı olabilirsiniz. Bu gıdalar arasında tahıllar, yaban mersini, badem gibi yiyecekler var.