Parfüm tanıtımlarında okuduğumuz üst, orta ve alt notalar çoğu zaman kafamızı karıştırır. Parfüm seçerken bize büyük kolaylık sağlayan bu notalar ne anlama gelmektedir. Bir parfümün herkeste farklı kokması gün içinde kokusunun değişime uğraması günler sonra bambaşka bir kokuya dönüşmesi parfümlerin notaları ile yakından ilişkilidir. Hiç kafanızı karıştırmadan parfüm kültürüne ufak bir giriş yapalım ve parfüm notalarından bahsedelim istedik.

Üst Notalar

Bir parfümü satın alıp almayacağımızı belirleyen en önemli notalardandır. Parfüm ilk sıkıldığı anda burnumuza gelen bazen beğendiğimiz, bazen de keskin bulduğumuz ve almaktan vazgeçtiğimiz o ilk kokudur. Üst notalar genel anlamda yoğun ve baskın gibi gözükse de günün ilerleyen saatlerinde keskinliği kırılacağından sizi bambaşka bir parfüm karşılayabilir. Bu yüzdendir ki bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir parfümün ilk anda kokladığınızda burnunuza bambaşka bir koku gelmesi ve sizi şaşırtması olasıdır.

Orta Notalar

Parfüm sıkıldıktan 2-3 saat sonra kendini sergilemeye başlayan notalardır. Çoğunlukla içlerinde üst notalardan esintiler bulundururlar. Bunun yanı sıra parfümün içeriğinde bulunan farklı kokuları en belirgin yansıttığı saatlerde ortaya çıkan kokudur. Orta notalar vücut ısısına ve hatta ten rengine göre daha erken veya daha geç kendini hissettirebilir.

Alt Notalar

Çoğu zaman beğenip aldığınız parfümle alaka kuramadığınız belki de en çok hoşunuza giden o yumuşak kokudur. Parfüm sıkıldıktan 5-6 saat sonra veya birkaç gün sonra kendini hissettirir. Çok daha yumuşak çok daha kişisel bir notadır. Kişinin vücut sıcaklığına ten rengine ve vücut yağına bağlı olarak her kişide bambaşka kokabilir.