Satın aldığınız parfümün kısa süre sonra kokusunun hafifçe ekşidiğini, acıdığını ve artık eskisi kadar hoş kokmadığını fark ettiğiniz oldu mu? Parfümlerin kullanım ömürleri genel olarak 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir. Fakat bazı parfümler 2 seneye kalmadan kendi içlerinde bozulurlar ve kokuları değişime uğrar. Bunun sebebi parfümünüzü olması gerektiği şekilde saklayamadığınızdan kaynaklanabilir. İmza kokunuzu hakkını vererek uzun yıllar kullanmak istiyorsanız parfümlerinizi şu şekillerde saklamaya özen gösterin;

Kuru ve Serin Yerler

Parfümler şeffaf şişeleri dolayısıyla güneş ışığını çok daha fazla çeker ve içlerindeki sıvıyı ısıtırlar. Bu yüzden parfümlerinizi odanın en güneş almayan yerine koymaya özen gösterin. Parfümlerin en saklanmayacağı koşullardan biri ise nemli (banyo, banyo dolabı) yerlerdir. Özellikle parfümleri banyo, tezgah üstü gibi yerlerde saklamak parfümünüzün daha çabuk bozulmasına neden olabilir. Aslında parfümlerin en uzun saklanacağı doğru saklama koşullarından biride güneş görmeyen kuru ve serin dolap içleridir. Elbise dolabınızın bir rafını parfümlerinize ayırarak hem onları organize edebilir hem de kokuları bozulmadan uzun süre saklayabilirsiniz.

Parfümlerinizin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Az önce parfümlerin bozulduğunda kokularının değiştiğinden ekşidiğinden ve artık daha acı koktuğundan bahsetmiştik. Parfümlerinizin bozulduğunu anlamanın bir diğer yöntemi ise parfüm şişesinin dibine çöken tortulardır. Aynı zamanda parfümünüzün bir rengi var ise renginin değiştiğine de şahit olabilirsiniz. Son olarak parfüm şişenizin pompasında ufak tortulara rastlıyorsanız veya minik paslanmalar görüyorsanız büyük ihtimalle parfümünüz bozulmuştur.