Hiç şüphe yok ki birçok insan avokadonun faydalı bir meyve olduğunu duymuştur. Fakat güzelliğimize ve sağlığımıza tam anlamıyla neler kattığını biliyor muyuz? Araştırmalarda avokadonun saçları ve cildi yumuşattığı, tahriş olan ve yıpranan cildi onarıp kolajen üretimini artırdığı gözlenmiştir. Gelin bu süper meyveyi güzellik rutinimizin bir parçası haline getirelim.

Tüm Cilt Tipleri İçin Uygundur

Genel anlamda satılan cilt bakım ürünlerinin hepsi farklı cilt tiplerine uygundur. Fakat bu durum avokado için geçerli değil. Tüm cilt tiplerine uygun bir cilt temizleyicisi yapmak için haşlanmış bir yumurtanın sarısı (iyice ezilmiş), yarım bardak süt ve yarım avokadoyu iyice karıştırın. Karışımı dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın ve ılık suyla durulayın.

İpeksi Saçlar İçin Avokado

Avokado yağı cildinize faydalı olduğu kadar saçlarınıza da iyi gelecektir. Bir adet avokado, bir yumurta sarısı ve yarım çay kaşığı zeytin yağı ile mükemmel bir saç maskesi yapabilirsiniz.  Bu karışımı köklerden başlayarak saçlarınızın ucuna kadar uygulayın. Saçlarınızı bone ile örtün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra şampuanlarla durulayarak duşunuza devam edebilirsiniz.

  • Özellikle kuru saçları olanlar bu reçeteye bir çay kaşığı bal ekleyerek nemlendirme açısından daha etkili bir hale getirebilirler
  • Yağlı saçları olanlar ise bir avokadonun yarısını iki çorba kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı mayonez ile birleştirerek aynı işlemi uygulayabilirler.

Vücut Bakımında Avokado

Avokadonun faydaları saçlarımıza sunduklarıyla bitmiyor. Bütün vücudumuz bu  meyveden faydalanabilir. Nemlendirici bir vücut maskesi için bir adet avokadoyu kaşık yardımıyla iyice ezin, bir çay kaşığı limon sunuyu ilave edin. Bu karışımı kullanarak duşta durulanmadan önce cildinizde 20 dakika bekletin.

Eğer cildinizin avokadoya karşı alerjik bir durumu olup olmadığını bilmiyorsanız cildinizin ufak bir kısmına avokadoyu sürerek bunu gözlemleyebilirsiniz.