Cuma ve Cumartesi günleri ne kadar mutlu isek pazar günü de bir o kadar mutsuz oluruz. Çünkü ertesi gün Pazartesi yani işlerin başladığı gündür. Peki Pazartesi sendromunu yenmek için neler yapabiliriz? Haftanın başına başlarken nasıl enerjik olabiliriz? İşte size Pazartesi sendromunu biraz olsun yenmek için işe yarayan birkaç minik tüyo.

Motivasyonu Sağlamak

Kulağa biraz tuhaf ve zor gelse de sizi mutlu eden şeyleri ardarda sıralayın. Hatta bunları küçük bir kağıda yazarak işe başlayın. Bir ileri seviye olarak kendinize bir ajanda edinin ajandaya sizi mutlu eden, motive eden, hayatınızda iyi giden şeyleri sıralayın. Bir şeyi 40 defa söylerseniz olurmuş derler. Aslında bu lafın mantığı sürekli söylediğiniz şeylerin etrafımızda toplanmasıdır. Yani sürekli pozitif ve iyi şeyleri tekrarlamak farkında olmadan beynimizi de mutluluk sinyalleri göndererek olumlu şeylere daha fazla odaklayacaktır. Bunun farkında olduğumuz da zaten motivasyonun ne demek olduğunu anlamış ve Pazartesi sendromunu da yenmiş olacağız.

Küçük Planlar Küçük Hediyeler

Haftalık planınızı ajandanıza yazdıktan sonra kendinizi biraz daha zorlayacak planları da sıralayın. Eğer hafta içinde bu başarılara ulaşabilirseniz kendinizi ufak ödüllerle ödüllendirmeyi de yazın. Örneğin sürekli yapmaktan kaçtığınız bir işi yaptıysanız gitmekten kaçtığınız bir yere gittiyseniz ve aylardır ertelediğiniz bir işi başarıyla sonlandırdıysanız kendinize bir kahve ısmarlamaktan çekinmeyin. Sevdiğiniz bir filme giderek kendinizi ödüllendirin motive edin. Bu hem yapmanız gereken işleri yaptığınızda sizi mutlu hissettirecek hem de daha planlı ve düzenli bir hayata geçmeniz için sizi motive edecektir.