Günümüzde ne sık kullanılan makyaj uygulamaları arasındadır. Porselen makyaj genelde fotoğraf çekimlerinde, düğünlerde veya özel gecelerde kullanılır. Günlük hayatında pek sık tercih edilmez.

Porselen makyaj nedir? : Yüzünüzde görünen göze batan tüm pürüzlerin ve çizgilerin sırası ile kapatıcı, fondöten ve pudra üçlüsü ile kapatıldığı makyaj çeşididir. Makyaj sonrası elde edilen pürüzsüz görüntüden dolayı porselen makyaj adını almıştır. Bu makyajın temel amacı, pürüzsüzlüğü sağlayabilmektir. Ayrıca makyaj yokmuş gibi, yüz hatlarınızın doğal olduğu hissini yaratmaktır.

Porselen makyaj nasıl yapılır? : Cildiniz koyu renk ise eğer öncelikle ciltteki tüm tüyleri aldırın. Alerjik bir rahatsızlığınız varsa bunu bir kaç gün önceden yaptırmanız daha ideal olacaktır. Bu işlem yapılmaz ise daha fazla kapatıcı kullanılacağından cilt daha çok zarar görür.

  • Öncelikle tüm cilt güzelce temizlenir, fondöten sürülür ve ışıksız mat pudra ile sabitlenir, dekolte bölgesini de unutmayın  
  • Yüzünüzde odaklanmak istediğiniz noktayı seçin. Eğer gözlere odaklanacaksanız; geline yapılacak porselen makyaj hafif tonlarda, gece davetinde yapılacak porselen makyaj ise koyu tonlarda göz makyajı ile yapılmalıdır. Rimeliniz simsiyah olmalı ve bakışlar takma kirpik ile desteklenmelidir.
  • Allık olarak doğal tonları tercih edin. Gözlere yada dudaklara dikkat çekeceğinizden yanaklar doğal görünmelidir.
  • Ruj rengi olarak, eğer gözlere yoğunluk veriliyorsa hafif tonlar, eğer dudaklara yoğunluk veriliyorsa koyu tonlar tercih edilmelidir.
  • Porselen makyajın en önemli işlemi sabitleyici sprey kullanmaktan geçer. Bu makyajın kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.