Profesyonel Fotoğraf Çekim Tüyoları

Elinizde cep telefonunuz veya herhangi bir profesyonel makinanız varsa, kısacası çekim için herhangi bir makina bulunuyorsa sizde daha profesyonel çekim yapmaya başlayabilirsiniz. Instagram’da gördüğünüz veya blog görsellerinde rastladığınız o muhteşem çekimlerin Bin bir emek ve özenle çekildiğini unutmayın. Sizde ortaya güzel bir fotoğraf karesi çıkartmak istiyorsanız gerek ışığa, gerek kombinasyona, gerek arka plana, gerek pozlamaya dikkat etmeniz gerekiyor. İşte profesyonel fotoğraf çekimi için püf noktaları;

Arka Plan

Muhteşem fotoğrafların en önemli özelliği arka planın çekim tarzına uyumlu olmasıdır. Eğer ortaya mükemmel bir fotoğraf karesi çıkartmak istiyorsanız nasıl bir fotoğraf çekeceğinize karar verin. Örneğin daha eskimiş vintage görünümlü veya karanlık bir fotoğraf çekmek istiyorsanız inşaat yıkıntıların olduğu, tuğladan duvarın olduğu bir mekanı tercih edebilirsiniz. Fakat istediğiniz muhteşem bir manzara fotoğrafı çekimi ise o halde çıkabileceğiniz en yüksek yere çıkıp güvenli bir şekilde kuş bakışı manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Eğer kombin fotoğrafı çekmeyi deneyecekseniz daha düz, beyaza yakın veya tek renk zeminleri tercih edebilirsiniz. Unutmayın arka plan çekiminiz ile ne kadar uyumlu olursa o kadar güzel bir kompozisyon yaratabilirsiniz.

Pozlama Önerileri

Eğer kendi kendinizin fotoğrafını çekecekseniz işiniz biraz daha zor olacaktır. Fakat hiçbir şey imkansız değil. Birçok moda blogger’ının kendi fotoğrafını kendisinin çektiğini biliyor muydunuz? Bunun için mümkün olduğunca sakin bir mekana giderek tripodunuzu alın ve makinanızı sabitleyerek zamanlayıcısını açın. Hatta birçok makinanın uzaktan kumandası da bulunuyor. Pozunu verdikten sonra zamanlayıcıyı açın veya kumandaya basın, işte bu kadar kolay!

Poz verme tüyoları olarak kendinize güvenin. Kambur çıkartmayın veya gördüğünüz de fazla dik bir şekilde tutmayın. Olabildiğince doğal vücudunuzu estetik bir biçimde kullanarak pozlarınızı verebilirsiniz. Unutmayın fotoğraflarda kendinizi ne kadar kasarsanız o kadar doğal olmayan fotoğraflar yakalarsınız..

Gün Işığı Kullanın

Yapay fotoğrafların en büyük dezavantajı gün ışığını kaçırmalarıdır.. Dolayısıyla renkleri doğru yansıtamamalarıdır. Siz canlı renklerin olduğu gibi yansıdığı bir fotoğraf çekmek istiyorsanız mutlaka gün ışığından faydalanmalısınız. Fotoğraf çekmek için en uygun saatler sabah güneşin yeni doğduğu saatler, akşam güneşin batmak üzere olduğu  altın saatler yani 5 ile 9 saatleri arasındadır. Bu saatler arasında güneşin dik açı ile gelmediği fotoğraflar çektiğinizde sonucun çok daha profesyonel olduğunu gözlemleneceksiniz.