Tırnaklarınızın görüntüsünden memnun değilseniz ve acilen önemli bir yere gitmeniz gerekiyorsa tırnaklarınızın güzel görünmesini istiyorsanız bu yönteme başvurabilirsiniz. Birçok kadın günümüzde protez tırnak kullanıyor. Protez tırnak yaptırımı o kadar gelişti ki artık çeşit çeşit tırnak modelleri de manikürü de uygulanabiliyor. Örneğin küt tırnak, kare tırnak, oval tırnak, badem şeklinde tırnak yapılarından hangisini beğeniyorsanız bu şekilde tırnaklara sahip olabiliyorsunuz.

Protez tırnak özel formüle edilmiş bir sıvı ile un formunda katı bir maddenin birleşiminden oluşan jelimsi bir yapıdır.Bu katı ve sıvı formdaki birleşim, jelimsi yapı kısa sürede donar ve verilen şekli alır. Bu jel form tıpkı kendi tırnağımız gibi göründüğünden yapaylık oluşturmaz. Üzerine oje uygulamaları, desenler ve süslemeler de yapılabilir.

Bu uygulama ile tırnak boyutunuz ne olursa olsun tırnaklarınızı istediğiniz kadar uzatmanız da mümkün. Bu uygulamaları güzellik salonlarında yaptırabilirsiniz fakat alttan uzayan tırnağınız zamanla protez tırnağınızın kaymasına neden olacağından sık sık bakıma gitmeniz ve onları yeniletmeniz gerekebilir. Bunun dışında protez tırnak herhangi bir sorun oluşturmuyor. Özellikle yeni formüle edilmiş içeriklerde doğal malzemeler kullanıldığından altta bulunan tırnak formuna da daha az zarar verilmiş oluyor. Fakat bu uygulama mutlaka orijinal tırnaklarınıza az da olsa bir zarar verecektir. Çünkü tırnak yüzeyiniz törpülendikten sonra yani aslında tırnak yüzeyinde hafif bir doku oluşturulduktan sonra protez tırnak kendi tırnağınızın üzerine ekleniyor. Bu da tırnak yüzeyininizin biraz olsun bozulmasına olmasına sebep olabilir.