Pudra Çeşitleri ve Farkları

Kimi zaman cildimizdeki fazla yağı kontrol altına almamızı sağlayan, kimi zaman makyajımızı sabitleyen, kimi zamansa makyajımızın dayanıklılığını arttıran pudralar çeşit çeşittir. Her cilt tipine ve her isteğe göre seçeceğiniz pudra çeşidi de değişkenlik göstermektedir. Yazımızda birbirinden farklı pudra çeşitlerini ve kullanım alanlarını inceledik. Bu yazımızda pudra çeşitlerini yakından inceleyerek kendinize en uygun pudra seçeneğini bulabilirsiniz keyifli okumalar..

Renksiz Transparan Pudralar

Temel amacı makyajı sabitlemek olan renksiz yani transparan pudralar aslında beyaz renkte görünürler. Fakat cilde uygulandıktan sonra cildin kendi tonunu değiştirmezler, yani makyajı sabitleme görevini üstlenirler. Özellikle biraz daha ıslak bitişli, nemli bitişli fondotenler ve kapatıcılar kullandığınızda makyajınızın kalıcılığı daha düşük olacaktır. Makyajınızı daha kalıcı hale getirmek için üzerine toz formda ürünler uygulamanız gerekiyor. Eğer siz de gün içinde ten makyajınızın oksitlenip, koyulaşmasından şikayet ediyorsanız o halde renkli pudralar yerine transparan, yani kapatıcılığı olmayan fakat makyaj sabitleme görevini üstlenen pudraları tercih edebilirsiniz.. Bu tarz pudralar özellikle göz çevresini kurutmaz, ince yapısı ile renk vermediği için sadece makyaj sabitler ve fondöteninizin oksitlenmesi ne engeller.

Renkli Pudralar

Çok hafif bir kapatıcılığa sahip olan renkli pudralar özellikle ten makyajında daha mat bir bitiş isteyenlerin favorisidir. Renkli pudralar ten renginde seçilmelidir. Aksi halde gün içinde ten makyajınızı koyulaştırarak oksitlenmesine neden olabilir. Daha kapatıcı bir görünüm için fondötenin üzerine renkli pudralar uygulayabilirsiniz. Bu hem makyajınızın daha sabit kalmasına yardımcı olur, hem de biraz daha örtücülük sağlayarak lekelerinizin kapatılmasına yardımcı olur. Diper pudra çeşitlerine de bakalım;

Baking, Pişirme Pudraları

Son yılların en büyük trendlerinden biri de makyajı pişirme yani baking yapma tekniğidir. Baking temel anlamda cilde uygulanan pudrayı bir süre cilt ısısı ile bekleterek ciltle bütünleşmesini sağlamak anlamına gelmektedir. Özellikle göz altı kapatıcısını sabitlemek için gözaltına yoğun şekilde bir pudra uygulanır. Bu pudranın özelliği ısı ile birleştiğinde ciltte bütünleşmesi ve fazla bir görüntüye neden olmamasıdır. İnce pudralardır. Bu yüzden gerek göz çevresi kullanımına gerekse tüm yüze kullanım için uygundur. Bu tarz pudraları bir süre cildinizde beklettikten sonra kabuki tarzı sık kıllı fırçalar ile süpürerek fazlalığını atabilirsiniz. Bu cildinize kadife gibi ipeksi bir görünüm kazandırırken aynı zamanda göz altı kapatıcısı ve fondöteninizin çizgilere de dolmasını engelleyerek daha pürüzsüz bir görünüm yaratır.