Fondötenlerin, göz altı kapatıcılarının ve kontür ürünlerinin bin bir çeşidi olduğu gibi pudraların da çeşitleri vardır. Yeterince önemsenmeyen pudralar makyajın son dokunuşu olduğundan ve bir nevi makyajı sabitlediğinden aslında oldukça önemli kozmetik malzemelerinden biri. İşte size en uygun ‘doğru’ pudrayı bulmanız için ipuçları;

Işığı Yansıtan Pudralar

Matlaştırmaktan ziyade makyajı sabitlemek ve ışığı geri yansıtmak,cildi daha aydınlık göstermek için tasarlanmış pudralardır. Genellikle göz altlarındaki kapatıcıyı sabitlemek için kullanılan bu pudralar oldukça ince yapılıdır. Toz veya sıkıştırılmış halde üretilen pudraları kullanırken sık kıllı bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Göz altlarınız gün içinde koyulaşıyor ve kuruyorsa bu tarz ince yapılı ve ışığı geri yansıtan pudraları kullanarak göz allarınızı daha sorunsuz ve aydınlık gösterebilirsiniz.

Mineral Toz Pudralar

Genellikle beyaz renkte, un gibi gözüken bu pudralar ‘baking’ işlemi yapmak için ideal. Baking pudrayı yoğun şekilde yüze uygulayıp vücut ısısı ile pudrayı ‘pişirme’ işlemine verilen isimdir. Yaklaşık 10- 15 dakika kadar bekledikten sonra fazla pudrayı göz altlarınızdan ve yüzünüzden süpürme hareketi ile temizleyebilirsiniz. Minearl pudralar genellikle renksizdir ve kapatıcılık sağlamaz.

Transparan ve Fırınlanmış Pudralar

Her cilt rengine uyum sağlayan, cildi matlaştıran, fondöteni sabitleyen pudralardır. Transparan oldukları için fondötenin, kapatıcının rengini bozmazlar ve üst üste uygulanmaya müsaitlerdir. Fırınlanmış transparan pudralar ise oldukça yumuşaktır ve cilde uygulandıktan sonra ‘kadife’ gibi bir bitiş sağlarlar.

Kremsi, Renkli Pudralar

Tek başına bir fondöten gibi kullanılabilen, cilt tonunu eşitleyen, renk veren pudralardır. Bu tarz pudraları kendi süngeriyle uygulayabilir veya tok kıllı bir fondoten fırçası ile tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Fondöten üzerine uygulanmaya çok müsait ürünler değildir. Gün içinde fondöteninizin veya bb kreminizin rengini koyulaştırabilir ve okside edebilirler.