Reflü Problemi Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Reflü, gastrit ve diğer mide sorunları ile birleştiğinde ortaya ciddi anlamda ağrı verici sonuçlar çıkabilir. Reflü veya gastrit gibi sorunlarınız varsa beslenme düzenine çok dikkat etmelisiniz. Peki reflüye sahip olanlar nelere dikkat etmeli? Hangi gıdaları hangi saatler aralığında tüketmeli? Yazımızda reflü problemlerini yaşayanların çok işine yarayacak çeşitli püf noktalarından ve beslenme önerilerinden bahsedeceğiz. Sizde bu önerileri dikkate alarak daha sağlıklı bir hayatın kapısını arayabilirsiniz, keyifli okumalar.

Reflü Problemi En Fazla Ne Zaman Hissedilir?

Reflünün en çok tetiklendiği zamanlardan biri şüphesiz gece saatleridir. Yastığınızı biraz dik tutarak reflü problemini hafifletebilirsiniz. Fakat yapmadan evvel yoğun şekilde sıvı, asidik maddelerin tüketimi reflünüzü arttıracak ve mide suyunuzun ağzınıza gelmesine neden olacaktır. Yatmadan evvel mümkün olabildiğince sıvı gıdaları tüketmeyi bırakmalı ve asidik içeceklerden uzak durmalısınız. Yatmadan evvel en az 2 saat önce yemek yeme rutininizi bitirmeli ve ara atıştırmalıkları kesinlikle kesmelisiniz. Bu midenizin asit salgılamasını engelleyecek ve reflü oluşumunu minimuma indirecektir.

Gastrit, Reflü Probleminiz Varsa Bu Gıdalardan Uzak Durun Veya Temkinli Tüketin

Midenizde gastrit, reflü gibi problemler var ise acı biber, turşu ve aşırı mayalı yiyeceklerden kaçınmalı mümkün olabildiğince perhiz tarzı hafif yağlı haşlanmış yiyeceklere yönelmelisiniz. Aşırı yağlı yiyecekleri yemek de reflü sorununu artıran biri başka nedendir. Yoğun şekilde kızartmalar, yağlı yemekler, bol salçalı çorbalar reflünüzü azdıracağı gibi gastrit sorununuzuda ortaya çıkartacak ve mide yanmalarına neden olacaktır. Reflüyü tetikleyen bir başka etmen ise çeşitli zararlı spor hareketleridir. Reflü hastalığına sahip kişiler bu hareketlerden olabildiğince kaçınmalıdır. Bunlardan bazıları amuda kalkmak, tepetaklak olmak ve mümkün olduğunca ağız kısmınızı aşağıya getirecek hareketlerde bulunmaktır. Bu tarz ters düz hareketler mide öz suyunuzu ağzınıza getirecek ve boğazınızın yanması ile birlikte reflü oluşumuna neden olacaktır. Siz de basit birkaç tekniğe dikkat ederek reflü, gastrit gibi problemlerinizi erteleyebilir ve daha sağlıklı bir hayata geçiş yapabilirsiniz.

Elbette hayatınızın sonuna kadar katı bir diyet uygulamanıza gerek yok, bir süre sıkı ve dikkatli yapılan diyetler sonucu mideniz kendini toparladığında sevdiğiniz gıdaları arada bir tüketerek kaçamak yapabilirsiniz.