İnsan ruhu üzerinde her rengin farklı bir anlamı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki hangi rengi nerelerde kullanmalıyız? Evimizi, ofisimizi,çocuk odalarını nasıl renklendirmeliyiz? Tüm bu soruların cevabı için yazımıza bekleniyorsunuz, keyifli okumalar..

İştah Açan Kırmızı

Kırmızı renk insan zihni üzerinde hızlı olma, dinamik ve hareketli olma gibi duyguları tetikler, aynı zamanda açlık hissini uyandırır. Neden fast-food zincirlerinin renk temasının kırmızı olduğunu şimdi daha iyi anlıyor olmalısınız. Hızla ye, acık , daha fazla ye! Kırmızı iştah açıcı ve açlık hissini uyandırıcı bir renk olmasına karşın çeşitli renklerle kombine edildiğinde büyük mekanlarda kullanımı hoş olabilir. Kırmızıyı özellikle küçük mekanlarda kullanmak rahatsız edici olabilir.

Güven Veren Mavi-Beyaz

Mavi ve beyaz renkler insan psikolojisinde umudu, güveni, saflığı ve temizliği ifade eder.Bu yüzden doktorların üniformaları mavi ve beyaz renklerdedir. Hastanelerde de mavi renk temasının kullanılmasının sebebi temizliği ve sterilize ortamı vurgulamaktır. Bu 2 rengi de küçük mekanlarda kullanabilirsiniz. Özellikle çocuk odaları için güzel bir seçim olacaktır.

Çalışkan Gri

İnsan zihninde düzeni, istikrarı, sürekliliği vurgulayan gri renk ofisler, çalışma odaları için kullanılacak ideal renklerden biridir. Çalışkanlığı, başarıyı temsil eden gri rengin tonlaması dekorasyon açısından oldukça önemlidir. Küçük mekanlarda çok koyu grilere gitmemek akıllıca olacaktır. Ofis ortamlarında ise birbiriyle uyum sağlayan açık ve koyu gri tonlarını kullanabilirsiniz.

Huzurlu Yeşil

Doğanın ve saflığın renklerinden biri olan yeşili özellikle meditasyon ve dinlenme odalarında tercih edebilirsiniz. Zaten hali hazırda doğada binlerce tonu bulunan yeşil renk temalı odalarda çok fazla farklı renk kullanmak göz yorabilir. Yeşili yine yeşilin farklı tonları ile dekore etmek çok daha iyi sonuç verecektir.