Pazarlarda, tezgâhlarda ulu orta satılan kozmetik ürünlerine son günlerde sık sık rastlar olduk. Özellikle kozmetiğe ilginin hat safhaya ulaştığı son yıllarda büyük küçük genç demeden kozmetik alışverişine yöneliyoruz. Peki, içeriğini bile bilmediğimiz, cildimize bir şey olduğunda karşımızda muhatap bulamayacağımız sahte kozmetik ürünlerini orijinallerinden nasıl ayırt edebiliriz?

Fiyatlar Arasındaki Uçurum

Özelikle tezgâhlarda ve ulu orta gördüğümüz yerde satılan “çakma” kozmetik ürünlerini yüksek fiyatlı markaları taklit ettiğine rastlamışsınızdır. Kabul edelim orijinal fiyatı 200 TL olan bir fark paletini 10 TL’ye almak pekte mantıklı gelmiyor değil mi? Onaylanmış kozmetik marketlerinde satılan ürünlerin fiyatları ve onaylanmamış tezgâhlarda bizlere sunulan ürünlerin fiyatları arasındaki uçurum sahte kozmetik ürünleri anlamanız için en büyük etkenlerden biri.

Ambalajlama

Sahte kozmetik ürünleri satan tezgâhlarda ambalajlamanın orijinal ürünler ile bire bir olduğunu görmüşsünüzdür. Peki, bunu anlamanın başka bir yolu yok mu? Siz farkında olmadan ürünlerin ismi benzer bir şekilde değiştirilmiş olabilir. Kozmetik marketlerinde henüz rastlamadığınız markanın başka bir serisini tezgâhlarda sık sık görebilirsiniz. Bunun için ürünlerin orijinal sosyal medya hesaplarını takip edebilir hangi ürünlerin onlara ait olup hangilerinin ait olmadığını anlayabilirsiniz.

Pigmentasyon

Fark ve ruj renklerini hatta isimlerini bire bir kopyalayan sahte kozmetik üreticileri maalesef pigmentasyon konusunda ele veriyor. Mağazada deneyip renk verme yoğunluğundan memnun kaldığınız bir ürünü tezgâhtan aldığınız ürünün renk vermesi ile karşılaştırarak çok net bir şekilde ürünün sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.