Röfle nedir, nasıl uygulanır?

Günümüzde birbirinden farklı saç trendlerine rastlıyoruz. Özellikle son dönemlerin en popüler saç trendlerinden biri olan ombrenin yerini günümüzde yavaş yavaş röfle uygulaması almaya başladı. Röfle aslında 2000’li yılların en popüler saç modellerinden biriydi. Yazımızda röflenin mantığından, ombreden ayrılan yanlarından ve nasıl uygulandığından bahsedeceğiz, keyifli okumalar..

Bildiğiniz gibi ombre saçların son dönemlerde ekstra popüler olduğu zamanları yaşadık. Ombre saçlar saçların dip renginin sabit kalarak uç renginin hafifçe açılması ile elde ediliyordu. Röfle ise bunun benzeri olarak aslında yine saç renkleri ile oynamak, saça farklı dokular, farklı renkler, farklı ışıklar kazandırılmak amacıyla yapılıyor. Fakat ombre saç işleminden ayrılan bazı noktaları var. Örneğin röfle işleminde saçlar dipten uca farklı renkler atılarak çeşitlendiriyor. Birbirinin tonu olan renkler kullanılarak saça ekstra hacim kazandırılıyor. Bildiğiniz gibi ombre işleminde saçların sadece boy ve uç kısımlarına açma işlemi uygulanıyordu. Fakat röflede saçlar parça parça ayrılarak neredeyse tutam tutam her parçaya farklı bir renk uygulanarak saçlara hacim kazandırılıyor.

Röfleyi kimler uygulayabilir?

Röfleyi hem esmer tenli bayanlar, hem beyaz tenli bayanlar uygulayabilir. Sarı saçlarda harika sonuçlar veren röfle siyah saçlarda da etkisini hissettiriyor. Özellikle sarı saçlarınıza ince tutamlar halinde ışıltılar attırırsanız bebeksi bir görünüme kavuşabilirsiniz. Esmer tenliler ise siyah saçlarının rengini kırmak için röfle veya gölgelendirme işlemini kullanabilirler. Dipten uca tutamlar alınarak birbirinin tonu şeklinde saçlar boyanıyor. Bu saçlara ekstra bir ışıltı, ekstra bir dolgunluk, canlılık ve farklılık kazandırıyor. Siyah saçlı kadınlar siyah saçın sert görünümünü kırmak için saç aralarına kızılımsı, doremsi, bakırımsı veya fındık kabuğu tonlarında gölgeler arttırabilirler. Bu saçlarının çok daha açık renk gibi algılanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca dip boyası derdinden de kurtulmuş olacaksınız. Bildiğiniz gibi saçlarınızı dipten uca boyadığınızda yani saç renginizi tamamen değiştirdiğinizde sürekli dip boyası ile uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Dip boyası 2 ayda bir geliyor ve özellikle kuru cansız mat saçlar bu boyama işlemi esnasında ekstra yıpranıyor. Fakat röfle işlemini 4-5 ayda rötuş yaptırarak çok daha uzun süre kullanabilirsiniz. Çünkü halihazırda orijinal dip saç renginiz bozulmayacak, sadece aralarına gölgeler atılmış olacaktır. Bu gölgelerin rengini korumak adına ayda birkaç kez mor şampuandan faydalanabilirsiniz. Mor şampuan saçların renk pigmentini arttırırken, boyanın çok daha küllü tonlarda olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle fındık kabuğu dore renklerinde gölgeler yaptırdığınızda bu dore renklerin kızıla dönüşmesini istemiyorsanız mor şampuan yardımıyla saçlarınızdaki gölgelerin çok daha küllü tonlara sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte röfle tekniğiyle birbirinden farklı saç renkleri.

Karamel röfle

Özellikle kumral kadınların en çok tercih ettiği röfle çeşitlerinden biridir. Karamel röfle birbirinin benzeri olan renklerin bir arada kullanılması ile elde edilir. Genel anlamda kadınların dip saç rengi kumral ise bu röfle çeşidi önerilir. Özellikle sarıya geçişlerin yumuşak bir şekilde yapıldığı bu röfle çeşidine kumral tenliler, esmer tenliler uygulayabilir.

Kızıl röfle

Esmerlere sıklıkla kullandığı siyah saça fazlaca yakışan, arasında kızıl tonların bulunduğu bu rögle çeşidinde son zamanların en popüler saç trendlerinden biri. Eğer siz de esmer güzelliğinize vurguda bulunmak istiyorsanız bu röfle çeşidini tercih edebilirsiniz.