Romatizma Nedir?

Romatizma daha çok orta yaş ve üstü insanları etkiliyor gibi gözükse de aslında genç kişileri de etkileme oranı azımsanmayacak kadar yüksektir. Romatizma kas, iskelet ve eklem sisteminde oluşan ağrıların tümüne verilen isimdir. Başta eklemler olmak üzere eklem bağları, omurga, doku, organlar bu hastalıktan etkilenebilir.. Ayrıca romatizma kalp damar sağlığını da tehdit eder..

Romatizma çocukluk çağında da görülebilir, genç yaştaki erkekleri, kadınları da etkileyebilir.. Fakat çocukların büyüme yani gelişme çağında çektikleri kas ağrıları, eklem ağrıları romatizma ile karıştırılmamalıdır. Çünkü gelişme çağındaki çocukların kemikleri uzamaya yatkın olduğundan bu uzama ağrısı çoğu zaman romatizma ile karıştırılmaktadır.. Romatizma geçmek bilmeyen eklem ağrılarını ve kas ağrılarını kapsamaktadır. Romatizmada ağrı ve dayanılmaz şiddetli acılar ön planda olsa da genel olarak romatizmanın anlaşılmasındaki en büyük kriterlerden biri hareketinizin kısıtlanması, tutukluk, eklemlerde şişkinlik ve ağrıdır.

Romatizma genel olarak eklem kas ve kemik ağrıları gibi görünse de ileri boyutlarda iç organları da tehdit eden bir hastalıktır. Özellikle kalp romatizma hastalığında oldukça tehlikeli bir rol oynar. Bunu akciğer, böbrek, sinir sistemi rahatsızlıkları kovalar. Böbrek ağrılarında romatizmal bulgulara çok sık rastlanılmaktadır. Özellikle hareket kısıtlılığı ve düzenli bir hayatta çeşitli hareketleri yapmak sizi kısıtlıyor ise romatizmadan şüphelenebilirsiniz..

Romatizmada erken tanı her hastalıkta olduğu gibi çok önemlidir. İlerlemiş bir romatizma hastalığında yoğun ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi fizik tedaviye de gidilebilir. Fakat yeni başlayan kas ağrılarında ve romatizmal ağrılarda hafif ağrı kesiciler ve tedavi edici ilaçlar ile romatizma hastalığı kontrol altına alınabilmektedir. Romatizma hastalığında ağrı çok şiddetli olduğundan doğal içerikli ürünler olarak at kestanesi jeli ileağrılı bölgeye hafifçe masaj yapılabilir. Elbette bu kalıcı değil geçici bir çözümdür.