Birçok rahatsızlığa doğal yiyecekler iyi geliyor, beden sağlığımız için tükettiğimiz yiyecekler neden ruh sağlığımızı da iyi gelmesin ki? İşte uzmanların da önerdiği, sizi depresyondan kurtaracak ve ruh sağlığınıza iyi gelecek bazı besinler;

Keten Tohumu

Keten tohumu diğer bir adıyla gençlik iksiri olarak da bilinir. Hem cilde, hem saça, tırnağa hem de bağışıklık sistemine çok iyi gelir. Piyasada çekirdek halinde veya öğütülmüş olarak keten tohumları bulunmaktadır. Keten tohumu tüketmekte zorlanıyorsanız bir parça bal ile karıştırarak günlük olarak tüketebilirsiniz. Keten tohumu depresyona çok iyi gelir, ruh halini düzenler daha enerjik ve daha zinde hissetmenize yardımcı olur. Kolesterolü dengeler, olumlu ve pozitif düşünmeye tetikler, enerji verdiğinden gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Avokado

Içinde birbirinden faydalı yağların bulunduğu avakado tam bir antidepresan diyebiliriz! Özellikle uyuşukluk, gerginlik, uykusuzluk gibi sorunlarla ilaçmışcasına savaşır. Bağırsak sistemini rahatlatır. Bağırsak sisteminin mutlulukla yakından bir alakası vardır, huzursuz bir bağırsak tüm gün size kandinizi rahatsız hissettireceğinden haftalık 1-2 kere avokado tüketerek hem sindirim sisteminize hem de ruh sağlığınıza destek olabilirsiniz.

Ihlamur

Annelerimizin bize zorla içirmeye çalıştığı ıhlamur meğer doğal bir uyku ilacıymış. Uykuya dalmakta güçlük çekenlerin tercih etmesi gereken bu çay sizi ertesi sabaha çok daha dinlenmiş ve zinde uyandıracak. Günün stresinden uzaklaşmak ve dinlendirici bir uykuya dalmak için her gece yatmadan önce bir bardak ıhlamur içebilirsiniz. Aynı zamanda mide ve bağırsak sağlığınız için de oldukça faydalı olacaktır.