Saç Bakım Ürünü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Herhangi bir kozmetik marketine girdiniz, saçlarınız için en uygun saç bakım ürününü arıyorsunuz. Peki binlerce ürün arasından sizin için en uygun olan ürüne nasıl karar vermelisiniz? Paranızın boşa gitmesin istemiyorsanız alacağınız üründen verim almak istiyorsanız o halde yazımızın devamına buyurun.

Kuru Saçlar

Kuru saçların en büyük problemi elektriklenmesi, koparak dökülmesi ve biraz da zor taranmasıdır. Ayrıca yoğun miktarda neme ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden kuru saçlar için şampuan ve saç kremi tercih edilirken elektriklenmeyi önleyici, saç yatıştırıcı, saça nem verici ürünler tercih edilmelidir. Keza saç maskelerinde özellikle içeriğinde hindistan cevizi yağı olan besleyici saç maskelerini tercih ederseniz saçlarınızın dipten uca onarımını yapmış olursunuz.

Boyalı Saçlar

Boyalı saçların en büyük problemi saçın ekstra kuru olması, tararken koparak dökülmesi ve saç renginin stabil kalmamasıdır. Özellikle bazı saç renkleri çok daha çabuk akmaktadır. Bunun önüne geçmek için boya koruyucu içeriğe sahip saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca başka bir püf noktası ise ürünlerinin içerisinde tuz ve sülfat bulunan şampuanlar saç renginizi daha çabuk akıtmaktadır. Bu yüzden saçlarınızın rengini korumak istiyorsanız içeriğinde tuz, sülfat bulunmayan şampuanları tercih etmelisiniz. Günümüzde sarı saçlara, kahverengi saçlara ve kızıl saçlara özel olarak üretilmiş renk koruyucu ürünler bulunuyor. Bu tarz ürünlere yönelerek saçlarınızın ekstra olarak renginin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Yağlı Saçlar

Yağlı saçların en büyük problemi ise çabuk sönmeleri, hızlı yağlanmaları sonucu oluşan kepeklenme problemi ve uzun süre saçın şekil almama problemidir. Bunun önüne geçmek için ilk yapmanız gereken şey saçlarınızı arındırıcı ve saç diplerindeki kepeği giderici bir ürün bulmanızdır. Özellikle içerisinde nane, mentol, çay ağacı yağı gibi içerikler bulunan şampuan ve saç bakım ürünleri genellikle arındırıcı formdadır. Bu tarz ürünler saç diplerindeki kalıntıları giderir, saçlarınıza hacim kazandırır ve saçlarınızın daha hızlı yağlanmasını engeller. Yağlı saçlara sahip kişiler saç maskesi tercih ederken ise iki kere düşünmelidir. İçeriğinde saçlarınızı ekstra yağlandıracak ürünler bulunan ve saçlarınıza yoğun nem veren maskelerden kaçınmalı aksine saçlarınızda hacim kazandıracak, içerisinde çay ağacı yağı bulunan ürünlere yönelmelisiniz.