Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Nasıl ki cilt tiplerimiz farklı farklı ise ve her cilde uygun farklı bakım ürünleri kullanıyorsak bu saçımız için de geçerli.. Her saç tipi farklıdır ve dolayısıyla ihtiyaç duyduğu özelliklerde farklıdır. Siz de şampuan raflarında kendinize kaybediyor ve bir türlü saçlarınıza uygun şampuan bulamıyorsanız O halde bu yazı size çok yardımcı olacak! İşte saç tipinize uygun şampuan seçme rehberi, keyifli okumalar!

Yağlı Saçlar

Yağlı saçların en büyük problemi çabuk yağlanması, sönmesi, hacmini kaybetmesi ve zamanla saç dökülmeleridir. bunun önüne geçmek için elbette arındırıcı şampuanlar kullanmalısınız. Arındırıcı şampuanların temel özelliği sadece saçları temizlemekle kalmaz aynı zamanda saç tipine masaj yapıldığında biriken yağ ve kir kalıntılarını da derinlemesine temizler. Dolayısıyla temiz bir Saç derisi de daha hacimli saçlara ulaşmanıza yardımcı olur. Zamanla saçlarınızın yağlanması azalır ve böylece daha dolgun saçlara kavuşursunuz. Ayrıca şunu da unutmayın ki yağlı saçlara uygun bir şampuan bulunmadığında zamanla saç dökülmesi sorunu ile de karşılaşılmaktadır.

Kuru ve Nemsiz Saçlar

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi her saçın endişesi ve dolayısıyla istekleri de farklıdır. Kuru saçların en büyük endişesi saç uçlarının kırık gözükmesi, zamanla kuruluktan oluşan matlıklar ve cansızlıklardır.. Kuru saçlar saç diplerini nemlendirecek, içerisinde özel yağlar bulunduran, nem veren şampuanları tercih etmelidir. Özellikle saç ve saç derisine iyi gelen bu yağlar ile saç dibine masaj yapıldığında kepeklenme,pullanma, ve kuruluk, dökülme sorunları gibi problemlerde ortadan kalkacaktır. Saçlarınıza iyi gelen bir maske ile haftada bir maske yapmayı da deneyebilirsiniz.

Kepekli Pul Pul Dökülen Saçlar

Kepek genel olarak saç problemi gibi görünse de aslında saç derisi ile alakalı bir problemdir. Dolayısıyla saç derisine uygun şampuanlar bulmak temel ihtiyaçtır. Kepek çoğu zaman fazla yağlanmadan, ama genel olarak kuruluktan meydana gelir. Öncelikle bunu tespit etmeniz gerekiyor. Yani saç deriniz kuruluktan mı pul pul dökülüyor ve kepek oluşumuna neden oluyor yoksa fazla kalıntıdan nefes alamadığı için, aşırı yağlanma sonucunda mı kepek meydana geliyor? Bu cevabı verdiğinizde işiniz daha da kolaylaşacak. Eğer saç deriniz fazla birikimden yani fazla yağlanmadan ve saç derisinin nefes alamamasından dolayı kepek oluşturuyorsa o halde arındırıcı şampuanları kullanabilirsiniz. Fakat eğer saç deriniz pul pul dökülüyor, kuruluktan kepek oluşumuna neden oluyorsa o halde saç derinize iyi gelen özel yağlarla formülüze edilmiş kepek şampuanlarına başvurabilirsiniz.