Saç Uçlarındaki Kırıklar İçin Öneriler

Saç uçlarında oluşan kırıklıklar, kuru görüntü ve hatta koparak dökülmeler için ilk uygulamanız gereken adım nem maskesidir. Duş sırasında saçınıza nem maskesi uygulayın, en az 10 dakika bekleyin.. Bu süre zarfında keselenebilir, diğer bakımlarınızı yapabilirsiniz.Daha sonra durulayın ve iyice nemini aldıktan sonra sıvı saç kremini sıkıp tarayın. Tarama işlemi esnasında saçlarınızı kırmamak ve ekstra olarak yıpratmamak adına sıvı saç kremi kullanmak işinize yarayacaktır. İyice çalkalayıp sıvı saç kremini tüm saçınıza sıktıktan sonra kalın dişli bir tarakla saçlarınızı taramaya özen gösterin. İnce dişli taraklar saç uçlarındaki kırıkların koparak dökülmesine neden olur ve daha fazla saç kaybı yaşamanıza neden olur.

Bunun önüne geçmek için mümkün olduğunca kalın dişli taraklar, hatta tahtadan yapılmış bambu tarakları kullanmalısınız. Bu tarz taraklar saç kırılmalarının  önüne geçerken aynı zamanda saçlarınızın çok daha kolay ve Acısız bir şekilde açılmasına da yardımcı olur. Saçlarınızı bir hafta kadar dinlendirdikten sonra eğer şekil verecekseniz mutlaka saç koruyucu spreylerden faydalanın. Bu tarz spreyleri saçlarınıza şekil vermeden dört beş dakika önce özellikle saç uçlarınıza uygulayarak ısı işleminden bir nebze olsun korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu spreyleri saçlarınıza sıktıktan sonra eşit bir şekilde dağılması için saçlarınızı taramayı unutmayın. Isı ayarını en yüksek ayara getirme den evvel mutlaka saçlarınızı kontrol edin. Özellikle ince telli saçlar maşa yardımıyla kopmaya müsaittir.

Saçlarınızın kopmasını, kırılmasını, uçlarının çatallaşması istemiyorsanız düşük sıcaklıkta saçlarınıza şekil vermeye çalışın. Sıra geldi son adıma. Mutlaka saç uçlarınıza kurumaması adına bir bakım yağı uygulayın. Kuru yağ denilen bakım yağları saçları ekstra olarak olarak yağlandırmaz. Saçların nem dengesini sağlarken saç uçlarındaki kırıkların minimuma inmesine yardımcı olur. Saç uçlarındaki kuruluklar ve kırıklar kuru yağlar sayesinde görünmez hale gelir. Avuç içine sıktığınız 2-3 pompa kadar yağı avuç içinde ısıtarak saç uçlarına uygulayın.

Saçlarınızın dip kısımlarına fazlaca getirmemeye dikkat edin. İşlem esnasında saç diplerinize fazla yağ gelirse ekstra olarak yağlanmaya ve hacimsizliğe neden olabilir. Hacim demişken saçlarınız da hacim problemi var ise kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Kuru şampuanlar pudra formüllü saç bakım ürünleridir. Saç diplerindeki fazla yağı emdiklerinden dolayı özellikle yağlı saçların yağlı görünümünü giderirken cansız ve ince telli saçların da hacimlenmesi sağlar.