Makyaj cildin daha güzel ve canlı görünmesi için yapılmaktadır. Cilt renkleri farklı olduğu için yapılacak makyajın da cilt rengine göre farklı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Böylece makyaj asıl amacına ulaşmış olacaktır. Saç ve ten renginize göre makyaj önerileri alarak bu öneriler doğrultuda yapacağınız makyaj sizi çok farklı gösterecektir.

Esmerler ve sarışınlar için farklı farklı makyaj öneriler yapılmasındaki amaç sarışınların cildinin solgun görünmesinin önlemek için canlı bir makyaj yapılması, esmerlerin cildinin de daha açık hale getirilmek istenmesi olarak gösterilmektedir. Sarışın bayanlar için tavsiye edilen makyaj önerilerinde cildi daha canlı gösterecek pembe ve şeftali tonlarında allıkların kullanılmasıdır. Göz makyajında ise daha koyu renkler tavsiye edilmektedir. Dudaklarda ise kullanılacak olan ruj ıslak bitişli ve likit ruj olmalıdır. Böylece sarışın kadınların cildini daha renkli hale ve canlı hale getirmiş olunacaktır. Esmer kadınlar için makyajda kullanılacak allıklar ve fondötenlerde kapatıcı ve cilt tonuna uygun renklerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ten renginden çok açık renk kapatıcılar kullanılmamalıdır. Ayrıca esmer kadınlarda ruj kullanımında koyu renkler tercih edilmemeli daha çok açık ve pastel tonlar tercih edilmelidir. Bu şekilde yapılan makyajlarda esmer kadınların saç rengi de koyu renk olacağı için absürt bir durum ortaya çıkmayacaktır. Güzel bir görünüme sahip olmak isteyenler saç ve ten renginize göre makyaj önerileri konusunda daha hassas olmalıdırlar.