Gün içinde farkında olmadan yaptığımız veya saçlarımızı profesyonel ellere emanet ettiğimiz fakat saçımıza büyük zarar veren uygulamaları bu yazıda derledik keyifli okumalar.

1 – Yanlış Boyama Teknikleri

Boyanın saçı yıprattığını artık hepimiz biliyoruz. Fakat doğru bir uygulama yapılırsa bu yıpranma azami şekilde olacaktır ve gerekli bakımlar ile saçlarımızın kalitesini, sağlığını korumamız mümkün. Fakat saçın yapısına, kalınlığına, inceliğine, saç derisinin yapısına bakılmadan uygulanan açma işlemi saçlara en büyük zararı veren uygulamalardan biridir. Oryal ve toz açıcılar her saça aynı miktarda, aynı sürede uygulanmamaktadır. Eğer çok ince telli ve yıpranmış bir saça uzun süre açıcı uygulanırsa saç koparak dökülür ve yanarak eski halini alması yıllar süren bir zulme dönüşür.

2- Saçları Yanlış Taramak

Bilerek veya bilmeyerek saçlarımızı sert bir şekilde taradığımızda saçlarımızın daha fazla döküldüğünü fark etmişsinizdir. Saçlar ilk olarak uçlardan taranmaya başlanmalıdır. Saçların uçlarındaki kaşıklıklar nazik bir şekilde açıldıktan sonra diplere geçilmelidir. Doğru tarama tekniği ile saçlarınız daha az yıpranır.

3- Duş Sıklığı

Saçları gün aşırı yıkamak saçların en çok ihtiyaç duyduğu, kendi yağını kaybetmesine neden olur. Ya saç zamanla daha fazla kurmaya başlar ya da aksine daha çabuk yağlanmaya başlar. Saçın sebum dengesini kaybettiğinde kendine gelmesi uzun zaman alır. Bu yüzden en iyi saç yıkama aralığı 3 günde 1 olarak bilinmektedir.

4- Saç Derisindeki Kalıntılar

Gün içinde saçlarımıza uyguladığımız şekillendirici ürünler, saç spreyleri, kuru şampuanlar ve daha birçok ürünün kalıntısı saç derimizde kalmaktadır. Herhangi bir sıradan duş işlemi sırasında saç derisi derinlemesine temizlenmez. Bunun için mutlaka en azından ayda 2-3 kere arındırıcı, saç derisini temizleyici özel şampuanlar kullanmak gerekmektedir.