Belki de farkında olmadan saçınızın kalitesini düşüren ve sağlığına zarar veren alışkanlıkları siz de yapıyor olabilirsiniz. Yazımızda günlük hayatta sık sık yapılan ve zamanla saçın kalitesini düşüren dikkat edilmeyen alışkanlıklardan bahsettik, keyifli okumalar.

Fazla Şampuan Kullanmak

Saçı temizlemek adına avuç avuç şampuan kullanmak saç kalitesini düşüren temel nedenlerden biri. Özellikle arındırıcı şampuanlar daha komplike bir temizlik sağladığından saç derinizi kurutabilir, saç uçlarınızı cansızlaştırabilir ve saçınızın doğal parlaklığını yitirmesine neden olabilir. Saçlarınızı yıkarken daha az şampuan kullanmaya dikkat etmek saç sağlığınız açısından oldukça önemli.

Isı İşlemi Öncesi Koruyucu Ürünler Kullanmamak

Gün aşırı fön,maşa, düzleştirici yapan biriyseniz ve sık sık saçlarınızı ısı işlemlerine maruz bırakıyorsanız saçlarınızı yüksek ısıdan korumak için mutlaka koruyucu ürünler kullanmalısınız. Isı işlemlerinden en az 5 dakika önce koruyucu ürününüzü uygulayarak bir tarak ile tüm saçınıza nüfuz etmesini sağlayın. Ardından ısı işlemlerini uygulayabilirsiniz. Bu saçınız ile ısı arasında bariyer olarak saçlarınızın yıpranmasını engelleyecek.

Gün Aşırı Sıkı Modeller Yapmak

Saçlarınızı çok sıkı şekilde at kuyruğu yapmak, topuz yapmak zamanla saçlarınızın kırılmasına ve cansızlaşmasına neden olur. Özellikle lastik seçimini yaparken ince, saçları koparan lastikler yerine daha dokulu, kalın lastikleri seçmek saçlarınızın kopmasını önleyecektir. Saçlarınızı sıkı şekilde gün aşırı toplamak saç derinizin de hassaslaşmasına ve tellerin çıkış yönünün bozulmasına neden olur. Bu da saç derisinde hassasiyet,ağrı ve acıya sebep olur. Eğer saç derinizin acıdığını hissediyorsanız belki de sebep gün aşırı yaptığınız saçlarınızı sıkan modeller olabilir.