Saçlarınızı küllü tonlarda kullanmayı sevenlerden misiniz? Özellikle sarı saçlıların en büyük isteği saçlarının küllü tonlarda olmasıdır. En büyük kabusu ise saçlarda istenmeyen kızıl-dore yansımalardır. Bu durum kumral saçlar için de geçerli. 2017 yılında küllü ombre saçlar altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Peki ama istenmeyen kızıllıkları nötrleyip saçlarımızı nasıl küllü tonlara çevirebiliriz?

Mor Şampuan Nedir?

Renk skalasında kızıl tonların karşısında mor-lila-mavi tonlar vardır. Mor şampuan aslında bir nevi hafif renk veren boyalı bir şampuandır. Tabii saçları direk mora-maviye boyayacak kadar güçlü bir renk vermez. Ama temel amacı saçlardaki kızıllıklar mor-mavi pigmentler ile nötrleyip daha küllü tonlara çevirmektir.

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Mor şampuan her gün kullanılacak, saçları temizlemekle görevli bir şampuan değildir. İsmi şampuan olsa bile aslında yumuşak bir boyadır. Saçlarınızın ihtiyacına göre ayda 3-4 kere kullanabilirsiniz. Saçınızda kalması gereken süreyi ise kuaförünüzle görüşebilirsiniz. Her mor şampuan markasının etkileşimi farklı olabilir. Kimisinde saçınızda 1 dakika bekletmeniz yeterli olurken kimisinde 5 dakikaya kadar çıkabilir bu süre.

Mor Şampuan Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımızda dediğimiz gibi mor şampuanı normal bir şampuan gibi düşünmemelisiniz. Bu tarz şampuanları her gün kullanmak saçlarınızı kurutabilir, cansızlaştırıp ışıltısını kaybetmesine neden olabilir. Mor şampuanı saçınızda bekletmeniz gerekenden daha uzun bir süre bekletirseniz bu sefer de saçınız aşırı küllü bir ton olabilir ve cansız, mat görünebilir. Mor şampuan kullanırken kurumasını engellemek için saçlarınıza bakım yapacak bir saç kremi de kullanabilirsiniz.