Saçların Yağlanmasına Neden Olan Uygulamalar

Bahar ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte saçlar daha çabuk yanmaya başlıyor. Evet ama bu duruma sizin yanlış uygulamanız da neden oluyor olabilir. İşte saçı ekstra yağlandıran yanlış uygulamalar;

Çok Fazla Saç Ürünü Kullanmak

Saçlarımız zaten hali hazırda doğal faunası ile kendi yağına sahiptir ve bakım yağına ek olarak elbette saç uçlarınına ısıdan koruyucu yağlar kullanıyoruz. Burada bir sorun yok. Çünkü kullandığımız yağlar aslında saçlarınızı yağlandıran değil tamamen kuru formda saçlarınız tarafından emilen yağlar. Fakat saç dibine uygulanan ürünler o kadar da masum değil.. Özellikle saçlarınızı daha hacimli göstermek için kullandığınız kuru şampuanlar, saç spreyleri, jöle, biryantin ve sıvı saç kremleri zamanla saç dibinde kalıntı yaratarak saç derisinin nefes almasını engeller.. Bu da saçların daha çabuk yağlanmasına neden olur. Nefes alamayan saç derisi zamanla yağlanır, kalınlaşır ve bu tabaka saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız yıkayın kalıntı  halinde saçlarınızda kalarak daha da fazla yağlandırmaya müsait hale getirir.. Bunun önüne geçmek için haftada bir gün arındırıcı şampuanlar kullanarak saç derisine iyice masaj yapın. Böylece saç dibinde biriken kalıntıları temizlemiş olursunuz.

Çok Sık Duş Almak

Aslında bu bir kısır döngü gibi.. Saçlarınız ne kadar çabuk yağlanıyorsa o kadar fazla duş alıyorsunuz ne kadar fazla duş alırsanız saçınızın sebum dengesi bir o kadar bozuluyor ve saçınız daha hızlı yağlanmaya başlıyor.. Buna artık dur demenin vakti geldi. Birkaç gün dayanarak en az 4 gün saçlarınızı yıkamamaya özen gösterin.. Saçlarınız zamanla bu rutine alışacak ve haftada iki gün yıkama ile yağlanma sorunu ortadan kalkacak.