Yazımızda sağlıklı beslenmek için göz ardı ettiğiniz ama aslında oldukça önemli olan bazı pratik bilgileri paylaştık. Sağlıklı öğünlerin tariflerinden önce bu alışkanlıkları edinerek sağlıklı beslenme düzenine geçiş yapmanız daha kolay olacaktır.

İlk uyandığınızda vücudumuzda katı bir besin girmesindense sıvı bir şeyler girmesi bağırsaklarınızın sağlığı açısından oldukça önemli. O yüzden ilk uyandığınızda mümkün olduğunca sıvı şeyler tüketmeye çalışabilirsiniz. Bunun en güzel tercihi ise su içmektir. Vücudumuza ilk sıvı bir besin girdiğinde hem sindirim sisteminiz hem de iç organlarımızın işleyişi daha sağlıklı olacaktır.

İçecekleri doğru şekilde tüketmek aslında sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biridir. Yemeğin yanında meşrubat ve fazla sıvı şeyler tüketmetmemeye özen gösterin. Mümkün olduğunca bu tarz besinleri yemek sonunda almayı alışkanlık haline getirin. Yemeğin arasında, yemeğin başında tüketeceğiniz sıvılar iştahınızı kapatacağından midenizi daha fazla şişmesine ve çabuk tıkanmanıza neden olabilir.

Yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi bitirmeniz öneriliyor. Bu vücudumuzun işleyişi ve iç organlarımızın gece dinlenmesi açısından oldukça önemli. Eğer saat başı acıkan ve kan şekeri düşen bir bünyeye sahipseniz gece yatmadan önce meyve tüketerek bu istekleri yatıştırabilirsiniz. Fakat yatmaya yakın özellikle ekmek ve türevleri tüketmemeye özen gösterin. Bu gece boyu midenizin çalışması ve sabah yorgun uyanmanız anlamına geliyor. Gece yemek yeme alışkanlığı kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri. Sabahları yorgun uyanıyorsanız belki de yemek yeme düzeninizin saatlerini değiştirme zamanı gelmiştir.