Rahatlatıcı bir masajı kim sevmez ki? Uzman ellerin vücudunuza değmesiyle oluşan o rahatlama hissi sizi gerçekten de iyi hissettirebilir. Ne yazık ki çoğu insan pahalı fiyatları olması sebebiyle nadir durumlarda masaj yaptırıyor. Keşke istediğiniz zaman masaj yapmaya hazır bir çift el olsaydı. Bir dakika zaten bir çift elin var!

Şifa gelenekleri arasında yer alan Abhyanga adlı yöntem ile kendi kendinize masaj yapabilir ve bu rahatlamayı istediğiniz zaman yaşayabilirsiniz. Bu yöntem aslında bir öz bakım yöntemi olarak ta adlandırılabilir. Genellikle ılık susam yağı ile yapılan masajda içerisine şifa verici çeşitli otlarda katılır. Lavanta ve ylang ylang yağı gibi güzel kokulu yağları da ekleyerek bu deneyimi gerçekleştirebilirsiniz.

Kişinin kendi kendine masaj yapması, başkası tarafından yapılan masajla aynı etkileri göstermektedir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:

-Gerilmiş kaslarımızın serbest bırakılması

-Kan dolaşımının artırılması

-Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

-Cildin beslenmesi ve nemlendirilmesi

– Zihni sakinleştirici

-Organları uyarıcı etkiye sahip olması şeklinde sıralayabiliriz.

Sizin için uygun olan herhangi bir zamanda kendi kendine masaj yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Ancak derin ve gençleştirici bir uyku çekmek için bu masajı yatmadan önce yapmanızı öneririz.

Kendi kendinize masaj yapmanız için bazı ipuçları:

-Başlamadan önce zihinsel ve fiziksel rahatlamayı en iyi şekilde yaşayabilmek için 5 dakikalık bir meditasyon yapabilirsiniz. Bu meditasyon sırasında rahatlatıcı müziklerin çalması da meditasyonun etkisini artıracaktır.

-Hazır olduğunuzda avcunuza az miktarda yağ dökün ve ısıtmak için ellerinizi ovun. Yağı ellerinizde iyice gezdirdikten sonra ellerinizi dairesel hareketlerle yavaşça yukarı hareket ettirerek masaja başlayın. Vücudunuzun her bölümüne istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.