Şimdiye kadar “ikinci beyin” ifadesini duymuşsanız muhtemelen konunun sağlıklı bir bağırsak diyetiyle ilgili olduğunu biliyorsunuzdur. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sayesinde bağırsağınızdaki bakterilerin ruh halinizi etkileyebileceği ortaya çıkmıştır. Tabi ki durum sadece bağırsaktaki bakterilere bakılmasıyla netleşmiyor. Temel olarak sindirim problemleri insanların ruh hallerini etkileyebiliyor. Bu sorunlarla uğraşan birçok insan var, özellikle de kadınlar.

Uzmanların yaptığı araştırmalarda zayıflamayı sağlayan gıdaların yanında bağırsak sağlığınızı da koruyacak gıdalarında önemli olduğun ortaya çıkmıştır. Gelin bu gıdaların neler olduğuna yakından bakalım.

Sızma Zeytin Yağı

Çeşitli araştırmalar Akdeniz diyetini uygulayanların kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi rahatsızlıklarında azalmalar görülmüştür. Yüksek dereceli sızma zeytin yağı antioksidan etki göstererek beyindeki ve kalpteki yaşlanmanın önüne geçerek aynı zamanda bağırsak iltihaplarının da azalmasına yardımcı olur.

Sarımsak

Evet şuan kokusunu aklına getirenlerin yüzünü hayal edebiliyorum. Ancak sarımsağı seven insanlar bile çiğ değil de pişmiş olarak tüketmektedir. Çiğ sarımsak güçlü bir allisindir, yani bağırsaktaki bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu iyi bakterilerin sayısının artması sizin sağlığınızın da olumlu etkilenmesi demektir.

Soğan

Sosyal açıdan olumsuz etkiye sahip bir diğer gıdamız olan soğan prebiyotik faydaları nedeniyle tüketmemiz gıdalar listesinde yerin alıyor. Ancak çiğ tüketmek yerine soğanın pişirilmesinin midenize daha yararlı olacağı söylüyor uzmanlar.

Muz

Muza fobiniz olmadığı sürece size çok güzel bir haberim var. Bağırsakta bulunan yararlı bakterileri için gübre görevi gören ve prebiyotik lifler içeren muz bağırsaklarınız için vazgeçilmezdir.

Et ve Et Suyu

Barsak duvarlarındaki dokunun yüksek seviyede amino asit glutamin içermesi nedeniyle bu dokularda oluşacak hasarları onamak için gerekli proteinler et ve et suyunda bulunmaktadır.

Lahana Turşusu

Fermente gıdaların üretiminde giderek yükselen bir artış gözlemlenmektedir. Kefir, lahana turşusu ve yoğurt gibi gıdalar bağırsak sağlığınız için olmazsa olmazlardandır.