Bronz bir ten hem daha canlı, sağlıklı hem de kusurları daha az belli eden özelliğe sahiptir. Özellikle yazın dekolteli kıyafetleri daha güzel taşımamıza yardımcı olan bronzluğu sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz, nelerden kaçınmalıyız? İşte cildinize zarar vermeden güneş teninizi öpmüşçesine bronzlaşmanın püf noktaları, keyifli okumalar.

Güneşe Çıkmak İçin Doğru Saatler

Eğer bu yaz bronzlaşmaya kendinizi adamışsanız bilmeniz geren en önemli şey günün her saati güneşin altına yatmanın oldukça zararlı olduğudur. Uzmanlar sabah 6-11, öğleden sonra 4-6 saatleri arasında güneşlenmenin daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Bu demek değil ki bu saatlerde cildinizi tamamen güneşe maruz bırakmak doğru… Mümkün olduğunca plaj şemsiyelerinin ve gölge yerlerin yakınlarında bulunmaya çalışın. Unutmayın güneş ışınları ve güneşin bronzlaştırıcı etkisi ışık kırılmalarından ve yansımalarından dolayı yine etkisini gösterecektir.

Cildinizi koruyun

Cildinizde hiçbir koruyucu olmadan güneşin altına uzandığınızda cildinizde ciddi yanıklar ve hasarlar meydana gelebilir. Bir diğer yanlış inanış ise ten rengine bakarak güneş koruyucuları ya hiç kullanmamak ya da çok az kullanmaktır. İster beyaz tenli olun isterseniz esmer, isterseniz hassas ciltli olun isterseniz anti alerjik bir cilde sahip olun güneş koruyucular yaz kış demeden her daim kullanılmalıdır. Ayrıca güneş koruyucular lekelenmeden homojen bir şekilde bronzlaşmanıza da yardımcı olur.

Bronzlaştırıcı yağlar

Bilinen en etkili bronzlaştırıcı yağlar kakao yağı, havuç yağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağıdır. Güneş koruyucularınızı uyguladıktan sonra bu tarz yağları homojen bir şekilde cildinize yedirerek çok daha hızlı bir şekilde bronzlaşabilirsiniz. Ayrıca bu yağları kullanırsanız bronzluğunuzun süreside uzayacaktır.