Cildinizin, saçlarınızın ve tırnaklarınızın genel görünümü sahip olduğunuz sağlığın en iyi göstergelerinden biridir. Ama çoğu zaman bunları güzelleştirmek için bir ton para harcamamız gerekiyor, saçlarımız cildimiz için birçok ürün almamız gerekiyor. Aslında bu ürünlere para harcamadan önce onlara ihtiyacı olan besinleri verip vermediğimize bakmamız gerekiyor. Çünkü saçların, cildin ve tırnakların güzelliğinin temeli iyi beslenmekten geçiyor.

Araştırmalara göre antioksidanlar açısından zengin besinler, çinko, biyotin, omega-3 yağ asitleri ve A, B, C vitaminlerini içeren besinler cildinizin, saçınızın görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte içten dışa doğru güzelliğinizi artıracak ve gençleştirecek 6 önemli gıda:

  1. Somon: Haftada 2 ya da 3 kez somon yemeyi deneyin. Bu balıktaki omega-3 yağ asitleri saçınızın ve cildinizin parlaklığını, nemini artırmaya ve geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda tırnak dayanıklılığını da artırmayı sağlayan B-12 vitamini içermektedir.
  2. Koyu Yapraklı Yeşil Sebzeler: Ispanak, lahana, pazı ve benzeri koyu yapraklı sebzeler A, C, B vitaminlerince zengindir. Yüksek çinko kaynağı olması sayesinde cilt, saç be tırnakları düzeltir, bakım altına alır.
  3. Fasulye: Biyotin, demir ve protein yüklü olan fasulye, mercimek gibi gıdalar saçları ve tırnakları güçlendirir, uzama hızında artış sağlar.
  4. Kepekli Tahıllar: Yulaf, karabuğday, kahverengi pirinç içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle mücadele ederek onları cildinizden ve saçınızdan uzaklaştırır.
  5. Fındık: Brezilya fıstığı selenyum açısından en zengin besinlerdendir. Selenyum kafa derisinin iyileşmesine yardımcı olmakla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt kanserlerine karşı antioksidanlar içerir.
  6. Meyveler: Yüksek C vitamini içeren portakal, kiraz gibi meyveler vücuda alınan demirin emilimini artırır. Kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur, bu sayede cildinizin daha parlak genç görünmesini sağlar.