Sağlıklı Yaz Meyveleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte meyve severlere gün doğuyor! Birbirinden lezzetli ve susuzluğu gideren meyvelerin birçok farklı faydası bulunuyor. Siz de bu meyveleri yaz aylarında sıklıkla tüketerek mucizevi faydalarından yararlanabilirsiniz. Gelin bu meyvelere birlikte göz atalım;

Karpuz

Karpuz içerisinde yoğun su miktarda su bulunduruyor.. Bu su ile susuzluğu gideriyor ve tansiyonu dengeliyor. Özellikle ya yaz mevsimlerinde susuz kalmak oldukça tehlikelidir. Uzun süre susuz kalmak bayılmaya, bilincin yitirilmesine neden olur. Bu yüzden gün içerisinde bol bol su tüketmek oldukça önemlidir. Bunun en eğlenceli ve zevkli yöntemlerinden biri de elbette karpuz tüketmektedir. Siz de yaz aylarında karpuzu bol bol tüketerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ayrıca kan şekeri sık sık düşenler içinde kan şekeri dengeleyici bir meyvedir.

Üzüm

Üzümü çekirdeği ile birlikte tüketmek özellikle göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Üzüm aynı zamanda kalp ve dolaşım hastalıklarından da korur. Yaz aylarında bolca tüketmelisiniz. Şeker bakımından oldukça zengin olan üzüm kan pıhtılaşmasını, kötü kolesterol olarak bilinen LDL Kolesterolü önleyici etkiye sahiptir. Özellikle siyah üzüm vücutta iltihap oluşumunu önler ve kalp dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Kavun

Şeker hastalarının, İnsülin direnci olan kişilerin tüketmemesi gereken kavun bol miktarda C vitamini ve Beta karoten içerir. Bu içeriklerden her ikisi de yaşlanma karşıtı doğal içeriklerdendir. Yani kavun eşittir yaşlanma karşıtı mucizevi bir meyvedir! Ayrıca kavun yüksek kan basıncını, kötü kolesterolü önler ,bol miktarda potasyum içerir.