Sahne Makyajı Nasıl Yapılır?

Eğer hayatınızın herhangi bir döneminde profesyonel bir kamera ile çekim yapma niyetindeyseniz veya hali hazırda yakın zamanda nişanınız, düğününüz, sözünüz, mezuniyetiniz var ise o halde sahne makyajı yaparak çekimlerde çok daha mükemmel görünebilirsiniz! Peki sahne makyajını günlük makyajdan ayıran en önemli özellikler nelerdir? İsterseniz ilk olarak bu soruya cevap verelim..

Günlük makyajda özellik ile cildinizi fazla kapatmayan, kusurlarınızı mükemmel şekilde örtmeyen ve en önemlisi ışığı geri yansıtmayan ürünler kullanırsınız. Bu ürünler gün içinde yağlanma, parlama sorunu yapabileceği gibi özellikle spot ışıklarının altında veya profesyonel kamera ile çekim yapıldığında cildinizi olduğundan daha kusurlu gösterecektir. Göz makyajında ne kadar doğal bir makyaj yaparsınız flaşlı fotoğrafların ışığı yutmasından dolayı göz makyajınız neredeyse hiç yok gibi çıkacaktır. Bu yüzden sahne makyajı diye bir kavram vardır. Gelin sahne makyajının detaylarına birlikte göz atalım, keyifli okumalar..

Sahne makyajına başlarken ilk olarak cildinizi nemlendirerek işe başlayın. İçerisinde güneş koruma faktörü bulunmayan bir nemlendirici kullanmaya dikkat edin. Bu çok önemli bir adım. Çünkü içerisinde güneş koruma faktörü bulunan nemlendiriciler spot ışığı altında yüzünüzü olduğundan daha beyaz gösterecektir. Sıra geldi baz uygulamaya. Spot ışıklarının ve profesyonel kameraların daha net çekim yaptığını düşünürseniz gözeneklerinizin ekstra belli olacağını unutmayın.

Eğer gözenek probleminiz veya parlama probleminiz var ise özellikle T bölgenizde gözenek küçültücü bir baz uygulamayı ihmal etmeyin. Sıra geldi fondöten kullanımına;

Fondöten olarak HD yani kamerada cildinizde daha kusursuz gösterecek fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz fondötenler ışığı geri yansıtıttığından dolayı cilt renginizi ekstra beyaz göstermez, parlama yapmaz ve cildinizin daha kusursuz görünmesine  yardımcı olur. Kapatıcılığı yüksek fondoten uyguladıktan sonra mutlaka cildinize matlaştırıcı bir pudra geçirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü çekim sırasında en ufacık bir parlama bile tüm yüzünüzü yağlı göstermeye yetecektir.

Göz makyajında her zaman yaptığınızdan biraz daha koyu bir makyaj yapabilir, eyeliner çizginizi biraz daha kalın tutabilir, hatta takma kirpik bile kullanabilirsiniz.. Bu profesyonel çekim ile neredeyse doğal bir makyaj gibi gözükecektir. Ruj kullanımında ise özellikle likit mat rujları yönelebilirsiniz. Çünkü hem kalıcılığı hem de yoğun renk pigmenti sayesinde çekimlerde oldukça güzel çıkmanıza yardımcı olacaktır.