Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin revaçta olduğu son yıllarda birçok ihtiyacımızı sevdiklerimize alacağımız hediyeleri internetten sipariş veriyoruz. Siparişimizi verirken ister istemez bir korku oluşuyor. “Acaba alacağım ürün orijinal mi?” Bugün parfüm konusunda ürünlerin orijinal olup olmadığını kendi kendinize denetlemeniz için birkaç püf noktasından bahsedeceğiz.

Seri Üretim Numarası

Evet, ilk aklımıza gelecek olan en basit ama en etkili yöntemlerden biri ürünün kutusunun üzerinde bulunan seri üretim numarasını parfümün kendi sitesinden sorgulatmak olacak. Veya bunun için birçok açılmış ürün sorgulatma sitesinde bulunmakta. Her iki yöntemden birini deneyerek satın aldığının ürünün orijinal mi sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Kusursuz Ambalaj, Kusursuz Şişe

Özellikle High End dediğimiz yüksek fiyatlı parfümlerin kutularında ve şişelerinde neredeyse hiç hata bulunmamaktadır. Parfümlerin logolarının kusursuz bir şekilde yazılmış olması, kelime hatası olmaması, yazıların birkaç santim bile olsa kaymamış olması, ürünün orijinalliğini denetlemeniz için büyük bir kıstastır. Sadece parfüm şişelemesinin kusursuz olması yetmiyor. Aynı zamanda parfüm pompası ve parfümün dış kutusunun da kusursuz ve muntazam şekilde üretilmiş olması gerekiyor. Eğer bu saydıklarımızdan bir kaçına birden rastladıysanız büyük ihtimalle elinizdeki parfüm sahte.

Parfümün Rengi Kokusu

Özellikle parfümlerin renkleri seri üretim olduklarından hemen hemen hiç değişmez. Altın sarısı, açık pembe, uçuk renkler aldığınız parfümde bire bir aynı olmalı. Satın aldığınız parfümde yoğun bir alkol kokusu alıyorsanız yine parfümünüzün sahte olduğu kanısına varabilirsiniz.