Erkeklerin en önemli aksesuarlarından biri de şüphesiz sakallarıdır. Öyle ki çoğu erkek iş hayatında bile sakallarını kesmeyi tercih etmez. Bakımlı sakallar ise erkeği çok daha hoş gösteren önemli bir detay. Çoğu erkeğin dikkat etmediği sakal bakımı aslında cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. İşte bazı sakal problemleri ve bakım önerileri;

Sakal Kepeği

Sakal kepeği aslında derinin pul pul dökülmesinden ötürü oluşan kaşıntı ile birlikte artan önemli bir problemdir. Çoğu erkek bunu çözmek için herhangi bir çaba harcamasa da ilerleyen dönemlerde bu durum çok daha can sıkıcı olabilir. Yüzümüzün nemlendirilmeye ihtiyacı olduğu gibi sakalların da buna ihtiyacı vardır. Sakalların altındaki deri özellikle çok daha hassas ve kepeğe karşı duyarlıdır. Sakallarınızı nemlendirerek işe başlayın, özellikle duştan çıktıktan sonra sakal içlerinize parmak uçlarınızla masaj yaparak özel bakım yağlarından yedirebilirsiniz. Bu cildinizin yumuşamasını sağlar ve kuruyup pul pul dökülen derinizi toparlayarak kepek sorununu da ortadan kaldırır.

Bakımlı ve Parlak Sakallar

Sakal için özel olarak üretilen şampuanlardan edinebilirsiniz. Bu sakal sağlığınız için oldukça iyi olacaktır. Bu özel şampuanlar sayesinde sakallarınız hem hijyenik olacak, hem de bakımlı gözükecek. Sakal şampuanlarının en önemli özelliği sakallarınıza bakım yaparken cildinizi de tahriş etmemesidir. Sakal şampuanından sonra dilerseniz argan bakım yağını da sakallarınızı masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu hem sakallarınızın daha parlak ve tel tel görünmesine yardımcı olacak hem de biraz daha kalınlaşıp sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Son olarak ince uçlu bir tarak ile sakallarınızı tarayabilir yönlerini düzeltebilir ve daha muntazam görünmelerini sağlayabilirsiniz.