Pek çok erkek ilk sakal tıraşı tecrübesini evde kendi kendine yaşıyor. Sakal tıraşı hakkında doğru bilinen yanlışlar, sakal tıraşını gerektiği gibi yapmamak uzun vadede cilt kalitenizi düşürür ve hatta cilt sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Yazımızda sakal tıraşını nasıl daha ‘kolay’ ve daha doğru uygulayabileceğiniz hakkında püf noktalarından bahsettik. Keyifli okumalar..

Tıraş Bıçağı Seçimi

 

Günümüzde pek çok ünlü markanın birbirinden farklı tıraş bıçağı çeşitlerine ulaşabiliyoruz. Eğer yakın bir tıraş sağlamak ve pürüzsüz bir sonuç almak istiyorsanız ‘çift’ bıçaklı tıraş bıçaklarını tercih edebilirsiniz. İsteğinize göre bıçak sayısı daha fazla olan ürünlere de bakabilirsiniz. Önemli olan tıraş bıçağının cildinizde takılıp kalmayacak bir başlığa sahip olması. Kendinden jelli ve kaygan tıraş bıçakları işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Oynayan bir başlığa sahip tıraş bıçakları ile yüz kıvrımlarınıza daha kolay ulaşabilir aynı zamanda daha hızlı bir tıraş deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Tıraş İçin Uygun Köpük ve Jel Kullanımı

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de sadece su ve tıraş bıçağı ile sakalları kesmeye, şekillendirmeye çalışmak. Tıraş için özel olarak üretilen krem, köpük ve jel formdaki ürünlerden mutlaka yardım almalısınız. Bu ürünler ile hem cildiniz daha az tahriş olacak hem de daha yakın bir tıraş deneyimi yaşamış olacaksınız.Cildinizin tıraş sırasında nemsiz kalması ve yıpranması tahrişe yol açar, zamanla cilt yüzeyinde pul pul dökülme, kararma ve kalıcı iz sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Tüm bu sorunları minimuma indirmek için tıraş ürünlerini mutlaka tıraş rutininize dahil etmelisiniz.

Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

Cilt yüzeyindeki tüm kılları kesici bir alet ile kestiniz, bu sırada cilt yüzeyindeki yumuşak doku da zarar gördü. Bunun için mutlaka tıraş sonrası cildinizi yatıştıracak bir losyon ile dinlendirin. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmayı da ihmal etmeyin. Zamanla sakallarınızın ve cildinizin çok daha sağlıklı ve hoş göründüğünü fark edeceksiniz. Her tıraş sonrası mutlaka cildinize, sakallarınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin.