Her zaman söylediğim gibi kozmetik ürünlerin seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken kriter içeriğidir. İçerisindeki kimyasalların günlük, haftalık, yıllık kullanımları sonucu vücutta birikmesi çeşitli hastalıklarında oluşmasına sebep oluyor. Bu nedenle zararlı kimyasallar içermeyen ürünler kullanmanızı öneriyorum.

Zaman içinde kullandığınız tüm zararlı bileşen içeren kozmetik ürünlerini değiştirmelisiniz. Ama öncelikli olarak değişime başlamanız gereken 3 kozmetik ürünü var:

  • Ruj: Milyonlarca kadın her gün ruj kullanıyor ve sadece tek seferlikte değil, moda ve kozmetik sektöründe yer alan kullanıcılar günde 10 dan fazla ruj değiştirebiliyor. Yakın tarihli bir araştırmaya göre çeşitli markaların kadmiyumdan alüminyuma kadar sekiz çeşit metali içerdiğini ortaya koydu. Bunlar hiçbir zaman etiketlerin üzerinde yazmaz, çünkü bunlar diğer katkı maddeleri içerisinde yer almaktadır. Bu rujlar içerisinde yer alan bazı kimyasallar nanopartikül halindedir. Nanopartiküller hücre duvarını rahatlıkla aşabilirler ve bu sayede çeşitli organlara girebilmektedir. Peki çözüm olarak ne yapmamız lazım? Mümkün olduğunca az zararlı kimyasal içeren organik rujları kullanmamız gerekiyor.

  • Fondöten: Fondöten değişime başlamak için iyi bir seçim. Çünkü birçok kadın bütün yüzünü ve boynuna kadar olan bölümü onunla kapatıyor. Sıvı temelli kozmetikler şu sayacağım kimyasalları içerisinde barındırabilir; Propen glikol, metilparaben ve propilparaben. Hepsi de endokrin bozucu kimyasallardandır. Endokrin sistem beyin ve sinir sistemi gelişimi, üreme sisteminin gelişimi ve işlevi, metabolizma ve kan şekeri seviyesi de dahil olmak üzere vücuttaki tüm biyolojik süreçleri düzenler. Dünya Sağlık Örgütü ve BM son zamanlarda endokrin bozucuları doğurganlık ve çevre için küresel bir tehdit olarak adlandıran bir rapor yayınladı. Bu kimyasalları içermeyen ürünlere yönelmek sizin faydanıza olacaktır.

  • Maskara: Çok satan büyük markaların ürünleri incelendiğinde anlayacaksınız ki organik ürünler daha fazla tercih edilmeli ve insanlar bu kriterlere göre ürün seçmeli. İçerdiği sentetik renklendiricilerin bazıları yukarda saydığım kimyasallara ek olarak bütilparaben gibi yüksek toksik etkiye sahip kimyasallar içermektedir. Kanserojen etkiye sahip olması nedeniyle ürün seçiminde dikkatli olunması gerekiyor.

Umarın sürekli kullandığınız ürünlerinizi bu üç maddeden başlayarak değiştirirsiniz ve daha güvenli sağlıklı ürünlere yönelirsiniz.