Selfie Yani Özçekim Makyajı Nasıl Yapılır?

Günümüzde sosyal medya kullanımı bir hayli artmış durumda. Özellikle instagram kullanımı çok fazla. Instagram’da aktif takipçiler sık sık özçekim yaparak kendilerini paylaşıyorlar. Özellikle yabancı bloglarda rastladığımız muhteşem selfielerin nasıl çekildiğini merak ediyor musunuz? İşte harika bir selfie yani özçekim için püf noktaları ve selfie makyajı yapmak için ayrıntılar, keyifli okumalar..

Selfie makyajının olmazsa olmazlarından ilki elbette pürüzsüz bir ten makyajı yapmak. Pürüzsüz bir ten makyajı yapmak için normal günlerde kullandığınız fondötenden bir tık daha kapatıcı bir fondöten tercih edebilirsiniz. Çekim günlerinde kontür olmazsa olmazlardan.

Yüz Hatlarını Ortaya Çıkartın

Kontür bildiğiniz gibi yüz hatlarımızı daha da ortaya çıkartan yüzümüzü daha ince gösteren burnumuzu daha oranlı gösteren mucizevi bir güce sahiptir. Bunu elde etmek için eğer yağlı ciltliyseniz toz formdaki kontör ürünlerini, eğer kuru ciltliyseniz stick ve kremsi formdaki kontör ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kontür ürünlerini uygularken mutlaka elmacık kemiklerinizin altına uyguladıktan sonra iyice dağıtmaya ihmal etmeyin. Ayrıca yüz hatlarınızı ön planda bulundurmanız gerekiyor. Örneğin kemikli bir buruna sahipseniz burun kanatlarına kontür uyguladıktan sonra burun kemerina aydınlatıcı uygulayabilir burun ucunu daha kalkık göstermek için burun ucunuza yuvarlak bir hat şeklinde aydınlatıcı uygulaması yapabilirsiniz.

Işık ve Aydınlatıcı

Aydınlatıcı demişken selfie makyajının olmazsa olmazlarından biri ışığı doğru kullanmak ve aydınlatıcınızı göstermek. Aydınlatıcıyı yüzünüzün yüksek bölgelerine uygulamayı ihmal etmeyin. Özellikle elmacık kemiklerinin üstü, burun kemerinin üstü, kaşların altı, kaşların üstü ve çene bölgesini mutlaka aydınlatmalısınız. Doğru bir ışık ile aydınlatıcınız muhteşem şekilde parlayacaktır. Gelelim selfie çekme ipuçlarına, selfie çekerken mutlaka ışığı karşınıza almayı ihmal etmeyin.

Çekim Açısı

Yüzünüzün daha ince çıkması için telefonunuzu biraz daha yukarıdan tutabilirsiniz, bu açın sayesinde ve kontür desteği ile yüz hatlarını daha belirgin çıkacağı gibi aynı zamanda daha ince görüneceksiniz. Selfie çekerken ışığın nereden geldiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ışık sağ noktadan vuruyor ise yüzünüzün sol kısmına gölge düşeceği için eşit bir görünüm oluşmayacaktır. Bu yüzden tüm yüzünüzü ışık kalacak şekilde ışığa dönmenizi tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi ring light veya sahte ışık denilen akşamları da selfie çekmenize olanak sağlayan ışıklar bulunuyor. Fakat bu ışıkların en büyük dezavantajı flash etkisi yarattığından dolayı makyajınızı neredeyse yok gibi göstermesi. Eğer gece selfie çekeceksiniz mutlaka suya dayanıklı ürünler kullanarak makyajınızı biraz daha koyu yapmanızı öneriyoruz. Böylece flash etkisine sahip ışıklarda bile makyajınız kusursuz gözükecek.