Selülitten Kurtulmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Selülit kadınlar başta olmak üzere aslında spor yapmayan, düzenli beslenmeyen, her yaştan ve her cinsiyetten bireyin korkulu kabusudur. Fakat özellikle kadınlarda orta yaş üzerinden sonra selülit oluşumu başlar ve zamanla belirginleşmeye başlar. Ergenlik döneminde dahi bu sorun ile mücadele eden kadınlara rastlarsınız. Peki selülit oluşumunu engellemek için neler yapmalı? Nasıl bir yaşam tarzına sahip olunmalı? Hangi bakımları yapmalı? Devamı yazımızda, keyifli okumalar..

Düzenli Masaj

Selülit oluşumunun en temel nedeni vücudun selülit oluşan bölgesinin hareketsiz kalmasıdır. Bu yüzden siz ne kadar mesaj ile o bölgenin kan akışını hareketlendirir o bölgede hareketlilik sağlarsanız selülit oluşumu da o kadar gecikecektir. Kan dolaşımını hızlandırmak için düzenli olarak masaj yapabilir ve damarlarımızın sıkılaşmasını derinizin dirileşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece selülit oluşumunu ertelemiş olursunuz..

Beslenme Rutini

Selülit oluşumu için en temel sebeplerden biri de şüphesiz sağlıksız beslenme. Özellikle bol kafein tüketimi, yağlı gıdalar yeme, dondurma, çikolata gibi tatlı yiyecekleri fazlaca tüketme sonucu selülit oluşumu hızlanır. Bunun önüne geçmek için yeşil yapraklı sebzeler tüketebilir, bol bol sıvı alabilir ve mümkünse sabah bir bardak suyun içerisine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bu hem vücut direncinin artmasına yardımcı olacak hem de vücudunuzun su tutma kapasitesini artırarak sizi gün boyu daha tok tutacaktır.

Sıkılaştırıcı Yağlar

Yağ kullanımı son yıllarda çok arttı. Gerek cilt bakım rutinimizde gerekse vücut bakım rutinimizde birbirinden farklı yağları kullanıyoruz. Yağların nem verme özelliğinin dışında aslında sıkılaştırma özelliği de bulunuyor. Bunun için özellikle portakal yağı, çörek otu yağı ve narenciye yağları gibi uygulanan bölgeyi hafif karıncalandırarak çalıştıran yağları öneriyorlar. Siz de selülit oluşumunu engellemek için masaja artı olarak cildinizi toparlayıp sıkılaştırıcı bir yağdan da faydalanabilirsiniz. Yalnız uyarmamız gerekiyor bu tarz yağlar öncelikle ufak bir bölgede el bileği içinde denenerek kullanılmalı.

Alerjik reaksiyon gösteriyorsanız kullanmamalısınız. Eğer alerjik reaksiyon göstermiyorsanız haftanın 2 veya 3 günü kalça basen bel bölgenize veya selülit oluşumunun artmaya başladığı bölgelere düzenli masaj ile uygulayabilirsiniz. Masaj ile uygulamanız çok önemlidir. Bu yağların ısınarak reaksiyon göstermesine ve işlevlerini daha iyi yapmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kalça ve bacak bölgesine yukarıya doğru hızlı hareketler ile masaj yaparak bu yağları yedirdiğinizde birkaç haftaya kalmadan cildinizde oluşan sıkılaşmayı, toparlanmayı ve selülit görünümünü azaldığını gözlemleneceksiniz.