Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilen, dünyada Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da yaygın olarak kullanılan yeşil yapraklı bir bitki olan semizotunun inanılmaz 7 faydası vardır. Hafif ekşi ve tuzlu olan bitkinin sapları, tohumları, yaprakları, çiçekleri yenilebilen muhteşem lezzetiyle geçmişten günümüze farklı çeşitlilikte mutfaklarımızda kullanılmaktadır.

Yemekleri ve salataları yapılan semizotunu ilk olarak annelerimizin sağlıklı olduğundan çocukluğumuzda yedirmeye çalıştığı haliyle hatırlarız. Kalorisi çok düşük olmakla birlikte besin değeri çok yüksek olan sebze, diyet yapanlara doyurucu hissi veren özelliğinden dolayı tavsiye edilmektedir. Semizotunun 7 inanılmaz faydası keşfedildiği binlerce yıl öncesinde tıp dünyasında çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Bu özelliğini bilen Çin ve Hindistanlılar sebzeyi çeşitli yemekler içerisinde kullanmayı tercih etmiştir.

1. Semizotunda bulunan demir, magnezyum, manganez, potasyum, kalsiyum, bakır, A vitamini, C vitamini, B vitaminleri zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

2. Yüksek oranda içerdiği omega-3 ile çocuk gelişimine katkıda bulunup, otizm ve DEHB gibi dünya çocuklarını tehdit eden birçok hastalığa iyi geldiği keşfedilmiştir.

4. Barındırdığı bileşikler sayesinde ishal, bağırsak kanaması, hemoroit, dizanteri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

5. Semizotunda bol miktarda C ve A vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler de özellikle ağız ve akciğer kanserlerini önlemede antioksidan görevi yaptıkları bilinmektedir. Ayrıca içeriğindeki serbest radikallerin kanser gelişimini engellediği görülmüştür.

6. Ciltte oluşan lekeleri ve kırışıklıkları giderek sağlıklı ve genç bir cilde kavuşmayı sağlar.

7. Kemik rahatsızlıkları bulunanlar için ideal bir besin olan semizotu üzerinde yapılan araştırmalar daha bitmemiştir. İlerleyen zaman içerisinde daha farklı faydaları çıkacağı kesindir.