Size göre doğru olanı anlatmak, tartışmak ve en önemlisi fikirlerinizi insanlara dinletebilmek için kaliteli tartışma yapmayı öğrenmeniz gerekiyor. Aksi halde tartışmalarımız yüzeysel kalacak ve hatta öfke kontrolü sağlayamazsınız kavgaya dönüşecek. Oysa ki tartışma yerinde, zamanında ve ölçülü bir şekilde yapıldığında insana her zaman bir şeyler katan bir olgudur. İşte kültürel ve seviyeli bir tartışma yapmak için öneriler;

Önceden Hazırlık Yapın

Tartışacağız konu ve tartışacağınız insanlar hakkında enine boyuna düşünerek işe başlayın. Eğer bu konuyu karşı tarafa anlatmak sizin için oldukça önemli ise kafanızda minik bir sunum hazırlayabilirsiniz. Ne istediğini bilmeyen ne anlatacağını bilmeyen birini kimse dikkate almayacaktır. Dolayısıyla tartışmadan eliniz boş ayrılabilirsiniz, iyisi mi siz kendinize minik bir plan hazırlayın. Giriş konuşması, ikna edecek maddeler ve karşı tarafın bilgi düzeyini ölçüp tartarak ortalama bir tartışma klavuzu çıkartabilirsiniz.

İkna Maddeleri

Eğer olur da tartışma aleyhinize dönmeye başlarsa ikna maddeleri devreye girmeli. Bir tartışmadan üstün ve galip bir şekilde ayrılmak istiyorsanız mutlaka bir değil birden fazla ihlal maddeleriniz olmalı. Çeşitli olasılıklar, önermeler hatta karşı tarafa yönelteceğiniz bazı sorular seviyeli bir tartışmanın olmazsa olmazlarından. Ve unutmayın ne kadar fazla kişiyle seviyeli bir tartışma yaparsanız bu konuda kendinizi o kadar fazla geliştirip söz sahibi olabilirsiniz. Tartışma yaşanırken vücut dili de çok önemlidir. Karşı tarafın dikkatini kendinize toplamak için el ve kol hareketlerinizi sakin ve dikkat çekici şekilde yapmalısınız. Sakin bir ses tonu da sizin bu konuda ne kadar emin olduğunuzu ve telaşa kapılmadan kararlılığınızı gösterecek bir diğer ayrıntı. Vücut dilini iyi kullanmanız tartışmalarda 1-0 öne geçmenize fayda sağlayacaktır.