Sıcağa Dayanıklı Makyajın Püf Noktaları

Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte makyaj rutinimizde minimalleşmeye gidiyoruz, fakat hala yüzümüzün terlemesine, makyajımızın akmasına ve bozulmasına engel olamıyoruz.. Sizde bu yöntemleri deneyerek ten makyajınızın ve göz makyajınızın yaz sıcağına daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızda bahar ve yaz aylarında uygulayabileceğiniz bazı makyaj tekniklerinden bahsettik, keyifli okumalar..

Terlemeye Dayanıklı Makyaj

Yazın ten makyajının bozulmasının en büyük sebebi elbette sıcak havalar oluyor.. Buharlaşan ve aşırı ısınan cilt makyajı kusuyor, cildi yağlandırıyor, T bölgesi parlıyor ve gün sonunda makyajdan eser kalmadığı gibi cildimiz yağlı bir görünüme ulaşıyor.. Peki bunun önüne nasıl geçeceğiz?

İlk olarak bazlardan faydalanalım. Cildinize uygun bir baz kullanarak gözenek görünümünü hafifletebileceğiniz gibi gün içinde burnunuzda oluşacak olan fazla yağlanmayı da kontrol altına alabilirsiniz. Cildinizin en sık yağlanan bölgelerine, alnınıza, çenenize, burun üzerine silikon yapıda bazlar uygulayarak gün boyu yağlanma sorunu kontrol altına alabilirsiniz. Sıra geldi ten makyajında kullanılacak ürünün seçimine;

Ten makyajında fondöten gibi ürünler kullanmanız yaz için önerilmiyor. Bunun yerine BB, CC krem veya renkli nemlendiricilerden faydalanabilirsiniz. Bu tarz ürünler cildinizi tam olarak kaplamayacağından cildinize ekstra terletmeyecek veya yağlandırmayacaktır. Mutlaka ama mutlaka atlamamanız gereken bir adım da cildinizi transparan pudra ile pudralamaktır. Cildinizi pudraladığınızda tüm ürünleri sabitlemiş olursunuz. Böylece dayanıklılığını da arttırmış olursunuz. Pudralamak cildinizin gün içinde parlamasını engellemek ve ten makyajınızın kalıcılığını arttırmak açısından çok önemlidir.

Göz makyajınızın gün içinde eriyip gitmesinden ve bozulmasından şikayetçiyseniz göz kapaklarınıza da baz kullanabilirsiniz. Özellikle yağlı göz kapaklarında farlar tutunamaz ve gün içinde aklıma yapar. Bunun önüne geçmek için göz makyajınızı daha uzun süre kullanabilmek için göz kapaklarınıza sabitleyici bir baz uyguladıktan sonra pudranın üzerine far kullanmaktır. Bu şekilde göz kapaklarınız gün içinde yağlanmayacaktır ve farınızın rengi de daha fazla belli olacaktır.

Yaz makyajlarında alt kirpiklerinize maskara uygulamanız önerilmez. Çünkü teninizin terlemesi ve alt kirpiklerinizin gözaltına değmesi ile birlikte tüm maskaranız sıcağın etkisiyle akabilir. Bunun yerine üst kirpiklerinize bol bol maskara uygulayabilirsiniz.