Spor salonuna gelince kaçımız kendine yüksek hedefler koyuyor? Kabul edelim kimi zaman salona düzenli bir şekilde gelmeyerek kendimizi defalarca bu kısır döngüye soktuğumuz olmuştur. Suçlu olmamıza rağmen hatamızı kabul ediyor olmamız önemli bir şey. Gerçek şu ki arzu ettiğiniz sonuçlara etkili bir şekilde ulaşmak için yani kilo almak, kilo vermek veya kilonuzu korumak için disiplini de salona giderken yanınıza almanız gerekiyor. Aynı şekilde yemek masasına otururken de bu disiplini sürdürmemiz gerekiyor.

Vücudumuza giren gıdalar spor salonunda gösterdiğimiz çaba kadar önemlidir amacımıza ulaşmak için. Gün içinde her an yemek yiyebileceğimiz düşünüldüğünde spordan önce veya sonra ne yediğimiz çok önemlidir. Beslenme şeklimiz egzersizlerde ne kadar yakıt kazanacağımızı belirleyecek ve günün geri kalanını nasıl geçireceğimiz konusunda önemini kendiliğinden gösterecektir.

Egzersizlerden Önce Ne Yenmeli

Bir sonraki antrenmanınıza gitmeden yada spor ayakkabılarınızı bağlamadan 2 saat öncesinde karbonhidrat ağırlıklı besinler aldığınızdan emin olun. Karbonhidratlar hızlı bir şekilde egzersizler sırasında kullanabileceğiniz enerjiye dönüştürülür. Yağlardan ve proteinlerden enerji elde edebilmemiz için çok daha uzun süreler gerekecek ve vücudumuz bunların sindirimde ekstra oksijen ve enerji ihtiyacı duyacaktır. İyi bir egzersiz yemeği bir kase yulaf olabilir.

Egzersiz Sonrası Beslenme

Öncelikle şunu söylemeliyim yemeğinizi egzersizden 30-60 dakika sonra yemelisiniz. Çünkü bu süre yediğiniz karbonhidratların veya proteinlerin vücudunuzun metabolize edeceği yani kullanacağı tek süre. Antrenman sonrası fıstık ezmesi, yoğurt veya meyve, çiğ badem gibi atıştırmalıkları yiyebilirsiniz.

Peki sizin egzersiz öncesi ya da sonrası favori besinleriniz var mı?