Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?

 

Oldukça can sıkıcı bir durum olan sinüzit ağrısı uzun süre geçmez ve en önemlisi tedavi edilmediğinde sürekli olarak kendini tekrarlar ve duş aldıktan sonra kendini çok daha fazla ortaya çıkartabilir. Özellikle duş aldıktan sonra sinüzit ağrısından muzdarip oluyorsanız bu yazımızda sizler için pratik ve sinüzit ağrınızı hafifletecek bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Sinüzit ağrısı neden olur?

Sinüslerin dolması, saçlarınızı kurutmamanın sonucunda veya üşütmenin sonucunda baş ağrısına neden olur. Bunun sonucu olarak şiddetli baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma isteği, iştahsızlık, halsizlik ve uzun süre geçmeyen göz ağrısı meydana gelebilir. Sinüsleriniz dolduğundan dolayı uzun süre geçmeyen baş ağrısına ek olarak uykusuzluk problemi de eklenince günler boyu birbirini kovalayan ve ağrı kesici ile dahi geçmeyen bir ağrı ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sinüzit ağrısını hafifletecek öneriler

Sinüzit ağrısını hafifletecek önerilerin başında serum fizyolojik geliyor. Bir nevi tuzlu suya benzeyen serum fizyolojik burundan çekildiğinde sinüslerdeki fazla akıntıyı temizliyor ve burnunuzun akması sağlanıyor. Burnunuzun akması ile birlikte başınızda oluşan basınç hafiflemiş oluyor. Böylece baş ağrınız minimuma iniyor.

 

Sıcak kompres

Sıcak suyla yüzünü yıkamak, ılık bir duş almak sinüslerinizin açılmasını sağlayacaktır. Bunun dışında bir miktar ütüyle ısıttığınız havluyu hafif bir şekilde yüzünüze örterek sinüslerinizin yumuşamasını ve baş ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

 

Karanlık oda

Işıkta kalmak ve uzun süre uykusuz kalmak baş ağrısını tetikleyecektir. Karanlık bir odada hafif dik olacak şekilde uzanmak baş ağrınızı minimuma indirecek en önemli yollardan biridir.

 

Lavanta yağı

Lavanta yağının ferahlatıcı etkisi ve özellikle mentol ile birlikte seyreltilmiş lavanta yağının hafif bir şekilde yastığa damlatılması sonucu burnunuz açılacak ve rahatlayıp gevşemiş olacaksınız. Lavanta yağının gevşetici etkisi ve mentolün burnunuzdaki sinüsleri açıcı etkisi ile birlikte baş ağrınız kısa sürede minimuma inecektir. Son olarak sinüzit ağrısı yaşarken mide bulantısının ekstra artmaması adına ıhlamur, nane limon içilebilir ve istirahat edilmelidir. Fakat uzun süren ve asla geçmeyen sinüzit ağrılarında mutlaka doktora başvurmalı ve gerekli ilaçları kullanmalısınız.